شناسهٔ خبر: 63794 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواپیمایی کشوری:

تحریم ماهان به آلمان تحمیل شد/ پروازهای خارجی ایرلاین‌های ایرانی افزایش می‌یابد

بوئینگ ماهان روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با انتشار بیانیه‌ای، تحریم هواپیمایی ماهان توسط آلمان را ناشی از فشارهای خارجی به این کشور دانست و از برنامه این سازمان برای افزایش پروازهای خارجی ایرلاین‌های ایرانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، این سازمان با انتشار بیانیه‌ای به تحریم هواپیمایی ماهان توسط دولت آلمان واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده استصنعت هوانوردی جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند که با وجود شدیدترین و طولانی‌ترین تحریم‌های ممکن، همواره با رعایت قوانین و مقررات سازمان جهانی هواپیمایی کشوری از رشدی قابل توجه در ارائه خدمات به اقتصاد و مردم شریف ایران برخوردار بوده و با اتکا به توانایی‌های ذاتی ملی و حمایت بی دریغ مسافران و مردم، نقشی قابل توجه در اتصال مردم ایران به اقصا نقاط کشور و مقاصد خارجی متعدد ایفا نموده است.

یكی از كلیدی‌ترین بخش‌های این صنعت، شركتهای هواپیمایی هستند كه همگی تحت نظارت این سازمان، به عنوان نماینده حاكمیت در تامین منافع عمومی فعالیت می‌نمایند.

هواپیمایی غیر نظامی در ایران همواره در معرض محدودیت‌های ناشی از دشمنی بدخواهان ملت ایران و رقبای خارجی خود در عرصه هوانوردی بوده است.

آزادسازی واقعی اقتصادی رخ داده در این بخش كه به معنای رفع انحصار دولتی در این زمینه بوده، باعث شده است تا تعداد قابل توجهی از شركت‌های خصوصی با مدیریت و سرمایه غیر دولتی وارد بازار رقابت در این عرصه شوند و در سالهای اخیر، رقابت بر سر كسب مشتریان از طریق ارائه قیمت‌های رقابتی، سعی در تثبیت برند از مسیر كیفیت درك شده توسط مشتری و تنوع مسیرهای پروازی توسط شركتهای هواپیمایی، موضوع حمل و نقل هوایی را به بحثی قابل توجه در افكار عمومی تبدیل نموده است. برخی از این شركتها، در عرصه رقابت بین‌المللی نیز بسیار خوب ظاهر شده و با اتصال منظم مقاصد خارجی به یكدیگر از طریق ایران، به عنوان یك رقیب جدی در حوزه مسافران ترانزیتی هوایی در منطقه مطرح شوند.

پس از انتشار اخبار و تبلیغاتی در خصوص محدود ساختن پروازهای هواپیمایی ماهان به كشور آلمان، در نهایت تعلیق مجوز پروازهای ماهان به كشور آلمان به آن شرکت اعلام گردید.

هواپیمایی ماهان، یك شركت حمل و نقل هوایی تجاری است كه مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی كشوری دریافت كرده و برای اطمینان از رعایت تمامی الزامات ایمنی و امنیتی تحت نظارت دائم این سازمان بوده و هیچ نوع نگرانی ایمنی و امنیتی كه ادامه پروازهای این شركت را با محدودیت مواجه سازد در نظارت‌های سازمان هواپیمایی كشوری یافته نشده و توسط سایر سازمان‌های هواپیمایی كشوری، از جمله سازمان‌های اروپایی و سازمان هواپیمایی كشوری آلمان نیز گزارش نشده است. این شركت در روزهای اخیر موفق به تمدید مجوز فعالیت در اروپا، با كسب امتیازی برتر از قبل شده است.

سازمان هواپیمایی كشوری، تصمیم دولت آلمان را در تعلیق مجوزهای پروازی ماهان به آن كشور غیر قابل توجیه و غیر حرفه‌ای ارزیابی می‌كند و آن را ناشی از فشار سیاسی و موضوعاتی غیر مرتبط با هواپیمایی و شركت ماهان می‌داند.

از نظر ما، این تصمیم در راستای جنگ اقتصادی با ملت ایران بر سازمان هواپیمایی كشوری آلمان تحمیل شده است. هواپیمایی ماهان، خدمات شایسته‌ و سطح بالایی در سطح بین‌المللی ارائه می‌نماید و مسافران آسیایی و اروپایی زیادی، استفاده از ماهان را برای سفرهای خود ترجیح می‌دهند. این شركت، خدماتی ارزشمند در حوزه سفرهای داخلی ارائه می‌دهد و با توجه به تنوع ناوگان خود به بسیاری از شهرهای كوچك و محروم كشور نیز پرواز داشته و دوشادوش دیگر شركت‌های هواپیمایی در جابجایی سریع مردم و كاهش فاصله‌ها و افزایش فرصت‌های برابر نقش دارد.

این محدودیت نشان از قدرت صنعت هوانوردی كشور و شركت تحریم شده دارد، زیرا در جنگ اقتصادی و روانی كنونی، دشمنان به دنبال مبارزه با نقاط قوت كشور هستند.

در شرایطی كه شركتهای هواپیمایی كشورهای منطقه باید برای رسیدن به مسافر، مقصد و نیروی كار خارجی مبارزه كنند، برخورداری از سرزمینی وسیع و جذاب برای سفر، ملتی پرتعداد و برخوردار با فرهنگی بی‌بدیل كه سفر بخشی از زندگی شادمانه آنان است و هموطنانی پرافتخار در خارج كشور كه با میهن خود در تعامل و ترددی دائمی هستند در كنار حضور نیروی انسانی توانمند و تحصیل كرده برای اداره صنعت هواپیمایی، اساس توسعه و پایداری حمل و نقل هوایی داخلی و بین‌المللی ما را شكل داده است.

سازمان هواپیمایی كشوری به ولی نعمتان خود، مردم شریف ایران، این اطمینان را می‌دهد كه صنعت حمل و نقل هوایی در خدمت رسانی به آنان از هر نوع تلاشی دریغ نخواهد نمود و پشتیبانی هوشمندانه مردم از فرزندانشان در این صنعت را مایه مباهات خود دانسته و به مثابه امانتداری صدیق، حافظ منافع كشور در این حوزه خواهد بود.

سازمان هواپیمایی كشوری با كمك تمامی مراجع در كشور و شركتهای هواپیمایی، تدابیر لازم جهت مقابله با این تصمیم بعمل آورده و گسترش مقاصد خارجی پروازی شركتهای هواپیمایی ایرانی را در دستور كار قرار داده و اطمینان می‌دهد كه پرچم ایران در آسمان جهان در اهتزار خواهد بود.

 

نظر شما