شناسهٔ خبر: 63899 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عضو هیات عامل سازمان بنادر:

تعرفه‌های بندری افزایش نیافته است

بندر شهیدبهشتی چابهار معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تعرفه‌های بندری افزایش نیافته، اما رشد نرخ ارز سبب شده هزینه خدمات شرکت‌های اپراتوری افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی حسن‌زاده معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: به دلیل آنکه هزینه‌های بندر با ارز محاسبه می‌شود، طبیعی است با افزایش قیمت ارز، هزینه‌های بندری نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بخشی از خطوط دریایی خارجی تردد خود را به بنادر ایران متوقف کرده‌اند و این در افزایش هزینه‌های حمل و نقل دریایی موثر بوده است، گفت: در این شرایط برخی از کرایه‌های حمل و نقل دریایی از هزار دلار به ۱۵۰۰ تا ۲ هزار دلار رسیده است.

عضو هیات‌عامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: این سازمان جزو دستگاه‌های دریافت کننده ارز دولتی نیست در حالی که ۵۰ تا ۶۰ درصد خدمات بندری به صورت ارزی محاسبه می‌شود. بنابراین برای تامین هزینه‌های بندری سازمان بنادر طبق ضوابط و مقررات قانونی سقف تعرفه‌های بندری را هشت هزار تومان تعیین کرده تا هزینه‌های زیادی به صاحبان کالا تحمیل نشود.

حسن‌زاده در ادامه با اشاره به برگزاری آیین روز چابهار در این بندر اقیانوسی ایران در اوایل اسفندماه امسال، به ایرنا گفت: هدف از برگزاری روز چابهار تشویق سرمایه‌‌گذاران برای انجام سرمایه‌گذاری بویژه در بخش‌های لجستیکی در این بندر است.

روز جهانی چابهار با حضور نمایندگان، سفیران و وزیران حمل و نقل برخی از کشورهای منطقه و جهان، اوایل اسفند ماه امسال در بندر چابهار برگزار می‌شود.

نظر شما