شناسهٔ خبر: 63923 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد:

شرکت بیش از ۱۴۷ هزار نفر در آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان/ رشد ۸.۷ درصدی داوطلبان نسبت به آزمون قبلی

حامد مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان  وزارت راه و شهرسازی بابیان اینکه  دومین دوره از آزمون‌های ورود به حرفه  مهندسان در سال ۱۳۹۷ به‌طور هم‌زمان و هماهنگ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ بهمن‌ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود گفت: در این دوره از آزمون تعداد كل شرکت‌کنندگان بالغ‌بر ۱۴۷ هزار و ۹۱۷ نفر است که ۸.۷ درصد رشد را نسبت به آزمون مشابه در اردیبهشت‌ماه امسال نشان می‌دهد.

حامدمانی فر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه ۳۰ درصد جریان اقتصادی کشور را صنعت ساختمان به خود اختصاص داده است تصریح کرد: صنعت ساختمان در کشور ما سهمی ۴۰ درصدی از سرمایه‌های ذخیره‌شده در کشور را دارا است که باید برای آن برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گیرد.

وی سرمایه‌گذاری‌های دولتی در بخش ساخت‌وساز را حدود ۷۰ درصد دانست و افزود: درواقع در میان سرمایه‌گذاری‌های دولتی بخش زیرساخت‌های عمرانی سهم بزرگی را به خود اختصاص داده بااین‌حال بخش خصوصی بیش از دولت در صنعت ساخت‌وساز فعال است.

مانی فر با اشاره به اینکه ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان متعلق به بخش خصوصی است اظهار کرد: علی‌رغم رکود چندین ساله در بازار ساخت‌وساز این صنعت توانسته ۸.۷ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص دهد و به‌این‌ترتیب سهم بزرگی از سرمایه‌های مادی و انسانی کشور را به خود مشغول کرده است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان  وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: آزمون ورود به حرفه در اجرای قانون و در راستای تنسیق فعالیت‌های بخش خصوصی در صنعت ساختمان برگزار می‌شود  و در نحوه گزینش داوطلبان این آزمون دقت بسیاری صورت می‌گیرد زیرا با  توجه به آمارهای ارائه‌شده در بالا این متخصصان هستند که حافظ سرمایه‌های مادی و معنوی هم‌وطنان هستند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت پذیرش خاص برای این آزمون پیش‌بینی‌نشده است گفت: آزمون ورود به حرفه مهندسی آزمون جامعی است بااین‌حال به‌صورت مسابقه‌ای و کنکوری برگزار نشده و تنها دانش هر فرد برای ورود به این حرفه سنجیده می‌شود که در این صورت همه می‌توانند قبول و یا مردود شوند.

مانی فر با تأکید بر اینکه هر داوطلبی که ۵۰ درصد از نمره را در آزمون کسب کند پذیرفته‌شده محسوب خواهد شد افزود:بااین‌حال آمار قبول‌شدگان متناسب با هرکدام از داوطلبان متفاوت است و قبول‌شدگان در این آزمون با رعایت سایر شرایط و مقررات تعیین‌شده می‌توانند وارد بازار حرفه‌ای ساخت‌وساز شده و  به‌عنوان مهندس، کاردان و یا معمار تجربی در بخش‌های طراحی، نظارت و یا اجرا در حدود صلاحیت‌های قانونی فعالیت کنند.

وی  گریزی بر نحوه اجرایی، بزرگ‌ترین آزمون تخصصی کشور زد و گفت: آزمون ورود به حرفه مهندسان، کاردانان و معماران تجربی بزرگ‌ترین آزمون‌ تخصصی کشور است که هرساله دو بار برگزار می‌شود که در این دوره که دومین دوره برگزاری آزمون در سال ۹۷ است بالغ‌بر ۱۴۷ هزار و ۹۱۷ نفر شرکت کرده‌اند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان  وزارت راه و شهرسازی افزود: این دوره در هفت رشته اصلی مهندسي شهرسازي، معماری (صلاحیت‌های طراحی، نظارت و اجرا)، عمران (صلاحیت‌های محاسبات، نظارت و اجرا)، تأسیسات مکانیکی (صلاحیت‌های طراحی و نظارت)، تأسیسات برقی (صلاحیت‌های طراحی و نظارت)، ترافيك و نقشه‌برداري و همچنين شش رشته اصلي كارداني شهرسازي، معماري، عمران، نقشه‌برداري، تأسیسات مكانيكي و تأسیسات برقي به همراه آزمون تعيين صلاحيت معماران تجربي برگزار مي‌شود.

وی با اشاره به اینکه آزمون‌های موصوف در صبح و عصر روزهای پنجشنبه و جمعه ، ۱۱ و ۱۲ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد اظهار کرد:صبح روز پنجشنبه آزمون‌های مهندسان ویژه صلاحیت‌های شهرسازي، ترافيك، نقشه‌برداری، معماری (صلاحیت نظارت) و عمران (صلاحیت نظارت) برای ۶۳۰۲۶ نفر به همراه كليه رشته‌هاي كارداني ويژه ۱۲۸۳ نفر برگزار می‌شود.

مانی فر ادامه داد: همچنین در عصر روز پنجشنبه آزمون‌های عمران (صلاحیت اجرا)، معماری (صلاحیت اجرا)، تأسیسات مکانیکی (صلاحیت نظارت) و تأسیسات برقی (صلاحیت نظارت) برای ۵۱۰۱۷ نفر برگزارشده و آزمون‌های مربوط به صلاحیت عمران محاسبات، تأسیسات مکانیکی (صلاحیت طراحی) و تأسیسات برقی (صلاحیت طراحی) و آزمون تعيين صلاحيت معماران تجربي براي ۶۵۴ نفر در و آزمون صلاحیت طراحی رشته معماری برای ۳۱۹۳۷ نفر  در صبح و عصر روز جمعه برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان  وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه این دوره از آزمون‌ها در ۶۵ حوزه اصلی آزمونی مشتمل بر ۸۹ مرکز برگزاری در سراسر کشور انجام مي‌شود گفت:استان تهران با ۷ حوزه اصلی در شهرهای تهران، دماوند، اسلامشهر، شهرری، ورامین و شهریار و با ۱۴ مرکز آزمون، بیشترین حوزه‌ها و مراکز آزمونی را در سطح کشور به خود اختصاص داده  علاوه بر آن در ساير استان‌هاي سطح کشور، دو استان با ۷ حوزه اصلی، يك استان با ۵ حوزه، سه استان با ۴ حوزه، پنج استان با ۳ حوزه، يازده استان با دو حوزه و باقي استان‌ها هرکدام با یک حوزه اصلی مسئولیت برگزاری آزمون‌ها را بر عهده‌دارند.

به گفته‌مانی فر تعداد داوطلبان شرکت در این دوره از آزمون‌ها درمجموع كليه رشته‌ها نسبت به اردیبهشت‌ماه سال جاري بیش از ۸ درصد افزايش داشته است.

نظر شما