شناسهٔ خبر: 64630 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

لواسان در مسیر گسل مشا است/هشدار نسبت به ساخت و سازهای بی‌رویه منطقه لواسان روی گسل زلزله

علی بیت اللهی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه مسیر دره لواسان مسیر عبوری گسل مشا است نسبت به ساخت و سازهای بی رویه در آن منطقه هشدار داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در سال‌های گذشته و با همت و تلاش وزارت راه و شهرسازی و زیرمجموعه‌های آن (معاونت معماری و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین مدیریت بحران کشور)، نقشه گسل‌های شهر تهران و برخی از کلانشهرهای کشور تعیین شد و با تصویب در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به صورت مصوبه‌ای ابلاغ شد. در آن مصوبه تاکید شده است که هرگونه ساخت و ساز روی حریم گسل‌ها ممنوع است. در همین رابطه نیز شهرداری تهران با ابلاغ نقشه‌های فوق به مناطق مختلف شهری اعلام کرد که صدور هرگونه پروانه ساخت و ساز بر روی گسل‌های اصلی ممنوع است؛ با اینحال به نظر می‌رسد که همچنان به رغم تلاش‌های فراوان، ساخت و ساز روی حریم گسل‌های اصلی ادامه دارد.

در همین باره دکتر علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرده است که مسیر دره لواسان واقع در شمال‌شرق تهران و شمال دریاچه سد لتیان که مسیر عبوری گسل شمال تهران است با ساخت و سازهای فراوانی مواجه است، ساخت و سازهایی که جان و سرمایه مردم آن منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

بیت‌اللهی گفته است: به عنوان یک وظیفه کارشناسی، لازم می‌دانم بگویم که مسیر دره لواسان واقع در شمال شرق تهران و شمال دریاچه سد لتیان، مسیر عبوری گسل شمال تهران است. علاوه بر آن در دامنه ارتفاعات شمالی لواسان گسل فعال و لرزه‌زای مشا قرار می‌گیرد که سابقه لرزه‌خیزی بالایی دارد. دو گسل خطرناک شمال تهران و مشا در حوالی همین گستره، در جنوب منطقه لواسان بزرگ به هم مجانب شده و با هم تلاقی و تشکیل "گره تکتونیکی" را می‌دهند که یکی از زون‌های بسیار فعال و با پتانسیل لرزه‌زائی بالای تهران و اطراف آن است.

وی در عین حال به عنوان یک کارشناس زلزله از تمامی سرمایه‌گذاران و سازندگان و مسئولان شهری لواسان و مسئولان استان تهران و نیز فعالان نظام مهندسی و مهندسان باوجدان و دردآشنای این خطه درخواست کرده است که در ساخت و سازها به خطر بالقوه زلزله در این ناحیه بطور جدی بها بدهند. وی تصریح کرد: لواسان دقیقا روی پهنه گسل شمال تهران و پای گسل عظیم و بسیار فعال مشا واقع شده است که هرگونه ساخت و ساز در این منطقه جان، سلامتی و سرمایه های شهروندان را نابود می کند.  

بنا بر این گزارش و بر اساس اعلام رسمی، ساخت بیمارستان، مراکز آتش نشانی، مخازن سوخت، پمپ بنزین و گاز، ساخت مدرسه، ساخت مراکز مدیریتی و ستادی و نظامی و ... بر طبق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران روی حریم گسل‌های اصلی ممنوع است.

موقعیت لواسان و گسله های عمده و لرزه زای شمال تهران و مشاء نسبت به آن

نظر شما