شناسهٔ خبر: 65036 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد

حدود ۳۰ هزار قطعه زمین از سوی بنیاد مسکن برای طرح ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اختصاص یافت/ آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی ویژه معلولان و مددجویان در روستاها

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار واحد زمینی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته برای طرح اقدام ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی معرفی شده و تخصیص یافته است، گفت: احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی برعهده بنیاد مسکن است که در حدود ۳۰ هزار واحد زمین را بنیاد معرفی کرده و باقی‌مانده را سازمان ملی زمین و مسکن تامین و معرفی خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی ویژه معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی و در پاسخ به سوالات خبرنگاران در ارتباط با احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تحت مسئولیت بنیاد در اجرای طرح اقدام ملی ساخت مسکن، گفت: طراحی و انتخاب زمین در شهرهای مختلفی که بنیاد مسکن در آن‌ها زمین داشت برای اجرای طرح اقدام ملی ساخت ۴۰۰ واحد واحد مسکونی که ۱۰۰ هزار واحد آن برعهده بنیاد مسکن است آغاز شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در حال حاضر در مرحله تامین زمین هستیم و تاکنون در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار قطعه زمینی که بنیاد مسکن داشته را معرفی کرده‌ایم.

تابش افزود: باقی مانده زمین‌ها را سازمان ملی زمین و مسکن تامین می کند و در این زمینه سازمان ملی زمین و مسکن در حال انجام وظایف تحت مسئولیت خود است.

این مقام مسئول از کلنگ زنی ۶۵۸ واحد مسکونی در روز پنجشنبه در مشهد برای آغاز عملیات احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی خبر داد و گفت: در استان مرکزی نیز هم اکنون در حدود ۵۰۰ هزار واحد کلنگ‌زنی شده است و بتدریج در استان‌های مختلف نیز این کار ادامه پیدا می‌کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: یقینا تامین زمین، طراحی و بارگذاری برای احداث واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن تا سال آینده به انجام می‌رسد. هر زمانی که تامین زمین انجام شود، کار طراحی و احداث واحدهای مسکونی آغاز خواهد شد.

تابش انجام این کار را بهره‌مندی از منابع داخلی بانک‌ها عنوان کرد و گفت: از منابع داخلی بانک‌ها و بانک مسکن این کار انجام می‌شود.

این مقام مسئول همکاری بنیاد مسکن را در احداث واحدهای مسکونی در حاشیه چابهار و زاهدان نوسازی خواند و گفت: اقدام ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از برنامه‌هایی است که در دو سال ۹۸ و ۹۹ برنامه‌ریزی شده است و بر اساس اعلام وزارتخانه راه و شهرسازی، ۲۰۰ واحد آن توسط شرکت عمران شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد آن توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد آن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می‌شود.

تابش همچنین در مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با سازمان بهزیستی در ارتباط با جزئیات این تفاهم‌نامه اعلام کرد: انعقاد تفاهم‌نامه جدید مربوط به کمک در احداث ۲۰ هزار واحد مسکن روستایی ویژه معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی است.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همکاری مشترکی را از سال ۹۴ با سازمان بهزیستی و چندین سازمان دیگر از جمله بنیاد مستضفعان انقلاب اسلامی، خیرین مسکن‌ساز و سازمان ملی زمین و مسکن آغاز کرد. تاکنون در قالب این همکاری مشترک، ۶۶۰۰ خانوار دو معلول و بالاتر در روستاها صاحب‌خانه شدند که از این میزان ۳۱۰۰ واحد تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است.

احداث ۱۲ و ۱۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن و کمیته امداد در ۲ استان سیستان و کرمان

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در شهرها نیز احداث حدود ۷۷۳۷ واحد مسکونی برای خانواده‌های دارای دو معلول و بالاتر آغاز شده است که این کار با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان بهزیستی، بنیاد مستضعفان، خیرین مسکن ساز و سازمان ملی زمین و مسکن انجام می‌شود.

تابش تفاوت تفاهم‌نامه جدید با تفاهم‌نامه پیشین را احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم برای این اقشار که اقشاری هستند که نیازمند حمایت و پشتیبانی هستند بتوانیم واحدهای مسکونی در شان آنها را احداث نماییم.

وی همچنین اعلام کرد: در روستاها به افراد واجد شرایط طرح فوق، ۲۵ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد اعطا می‌شود. همچنین بنیاد مسکن ۵ میلیون وام بلاعوض و سازمان بهزیستی ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌کند. ضمن آنکه زمین رایگان در اختیار افرادی که سازمان بهزیستی معرفی کند تخصیص خواهد یافت.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین گفت: در یک تفاهم نامه جدید در سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان قرار شده تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد مشترکا ۱۰ هزار واحد در جنوب کرمان و ۱۲هزار واحد در سیستان و بلوچستان احداث کنند که برای این کار منابع مالی توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص یافته است.

 

نظر شما