شناسهٔ خبر: 65381 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تشریح کرد

تمهیدات ویژه نوروزی یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در مقابله با زمین‌خواری

علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تمهیدات ویژه نوروزی یگان حفاظت آن سازمان را در ایام نوروز ۹۸ تشریح کرد و گفت: یگان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی و به صورت تمام‌وقت در ایام نوروزی و با هماهنگی پلیس پیشگیری ناجا و مراجع قضایی از حقوق دولت در مبارزه با زمین‌خواری صیانت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سرهنگ علی عباس‌نژاد با اشاره به نزدیکی ایام نوروز و افزایش احتمال تصرفات و تخریب و تعرض به اموال ملی و دولتی گفت: همانطور که در نامه وزیر راه و شهرسازی به دادستان کل کشور و دبیر شورای‌عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در خصوص تصرفات اراضی ملی و دولتی در ایام نوروز اشاره شده بود، این یگان اقدام به تدوین شیوه نامه نوروزی نمود که بر اساس آن پرسنل یگان حفاظت بصورت شبانه‌روزی در ایام نوروز آماده صیانت از اراضی و پیشگیری از تعرضات هستند و در صورت لزوم با متصرفان غیرقانونی اراضی دولتی برخورد خواهند کرد.

فرمانده یگان حفاظت از اراضی دولتی افزود: فرماندهان یگان حفاظت ادارات کل راه و شهرسازی استانها با برگزاری جلسات متعدد با پلیس پیشگیری استان و دادستان ها هماهنگی های لازم را در خصوص اجرای ماموریت صیانت از اراضی در ایام نوروز به عمل آورده اند.

عباس نژاد با تاکید بر اینکه فعالیت‌های یگان حفاظت در بحث حراست از اراضی و انفال به صورت شبانه‌روزی است، گفت: امیدواریم در طول تعطیلات سال پیش رو نیز مثل سال گذشته کمترین تعرض و تصرف را به اراضی دولتی داشته باشیم.

وی در خصوص اجرای احکام قطعی صادره از دستگاه قضایی توسط یگان حفاظت در سال ۹۷ گفت: به طور کل در طول سال جاری ۶۵۷ مورد حکم قطعی اجرا کردیم که از این تعداد ۲۹۶ مورد خلع ید، ۲۷۸ مورد قلع و قمع و ۸۳ مورد تخلیه بوده و در این راستا در مجموع موفق به آزاد سازی ۹۸۲ هکتار زمین دولتی به ارزش ۱۳۶۴ میلیارد تومان شدیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در بحث رفع تعرضات نیز اعلام کرد: با بلوک بندی در سطح کشور و با گشت زنی هدفمند در سال جاری ۲۹۵۸ مورد تعرض به اراضی ملی مشاهده شد که با توجه به اختیارات قانونی به عنوان ضابط قضایی ۲۸۹۱ مورد رفع تصرف فوری انجام شده که این امر بدون تحمیل کار اضافه به سازمان و بدون تشکیل پرونده در دستگاه قضایی موجب رفع تصرف ۱۱۷۰ هکتار اراضی دولتی در سال ۹۷ شد، ۶۷ مورد تعرض باقیمانده نیز جهت تشکیل پرونده به دستگاه قضا ارجاع داده شده که پس از صدور حکم قطعی به بیت المال بازگردانده خواهد شد.  

سرهنگ عباس نژاد گفت: یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی تهران با بیشترین مساحت اراضی رفع تعرض شده در سال ۹۷ موفق به آزادسازی یک میلیون و ۸۹ هزار و ۶۹۹ متر مربع با ارزش تقریبی ۲۹۰ میلیارد تومان شد و یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی ایرانشهر با ۷۹۹ مورد رفع تعرض فوری بیشترین موارد رفع تعرضات در سطح کشور را داشته است.

به گزارش سازمان ملی زمین و مسکن، وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ایجاد سامانه اطلاعات مردمی یگان در دستور کار قرار دارد با این وجود در سال جاری ۲۸۱۴ مورد گزارش مردمی تعرضات و تصرفات به یگان های سراسر کشور ارسال شده که این نشان از عملکرد مثبت ما در میان مردم و تعامل با ایشان را دارد.

نظر شما