شناسهٔ خبر: 65889 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مدیرکل ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور خبر داد:

۱۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان خسارت‌ سیل‌های اخیر به راه‌های کشور تا این لحظه / تخریب کامل ۴۰۰ دستگاه پل / آسیب و خسارت به پنج هزار دستگاه پل و ۱۱ هزار کیلومتر راه

شعبانعلی خاوری شعبانعلی خاوری از تخریب ۴۰۰ دستگاه پل و آسیب به ۵۰۰۰ دستگاه پل و ۱۱ هزار کیلومتر راه و خسارت ۱۶۰۰ میلیارد تومانی در جریان بارندگی‌های نوروزی و وقوع سیلاب‌ها خبر داد و گفت که احتمال افزایش میزان خسارات تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان هم وجود داد.

شعبانعلی خاوری، مدیرکل ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به وجود  ۳۷۰ هزار پل و انواع آب رو در کشور گفت: در بارندگی های نوروزی امسال، به غیر از چند روز اخیر که آمار مربوطه تطبیق داده نشده است، نزدیک به ۴۰۰ دستگاه از انواع پل‌ها عمدتا در راه‌های روستایی تخریب شده و نزدیک به ۵ هزار دستگاه پل آسیب دیده است.

وی ادامه داد: همچنین نزدیک به ۱۱ هزار کیلومتر از راه‌های کشور با درصدهای مختلف تخریب شده‌اند. مجموع خسارتی که تاکنون تخمین زده شده است، هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

خاوری با اشاره به اینکه آسیب به ابنیه فنی و راه‌ها در اکثر استان‌های کشور همه گیر بوده است، گفت: با این حال برخی استان‌ها آسیب بیشتری دیده‌اند، به طوری که آسیب در استان‌های لرستان، و گلستان بسیار زیاد و در استان‌های  اردبیل و مازندران و خوزستان قابل توجه بوده است.

وی افزود: به عنوان نمونه در آذربایجان غربی ۱۳۹ دستگاه، در اصفهان ۱۷۳ دستگاه، در  ایلام ۳۹۵ دستگاه، در خراسان خراسان جنوبی ۹۷۴ دستگاه، در خراسان شمالی ۳۷۸ دستگاه، در خوزستان ۲۴۶ دستگاه، در کهکیلویه و بویر احمد ۳۵۰ دستگاه و در گلستان ۳۷۳ دستگاه پل آسیب دیده‌اند. در لرستان نیز با توجه به اینکه هنوز آب فروکش نکرده، آمار جمع آوری نشده است.

مدیر کل ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه پس از فروکش کردن آب، امکان تحصیل دقیق آمار خسارت وجود خواهد داشت، گفت: میزان کل خسارت وارده ممکن است تا دو هزار میلیارد تومان نیز افزایش یابد.

وی ادامه داد: به همین دلیلی لازم است دولت منابع قابل توجهی را به بازسازی راه‌های و ابنیه آسیب دیده تخصیص دهد که سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بتواند تخریب‌ها را با کیفیت بالا و سرعت مطلوب بازسازی کند.

خاوری همچنین با اشاره به فعالیت‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای مواجهه با بحران ناشی از بارش برف و باران گفت: از ۲۵ اسفندماه که بارش برف و باران آغاز شده، تقریبا ۱۴ هزار راهدار با ۱۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات راهداری در سطح جاده‌ها مستقر و به صورت شبانه روزی به بازگشایی مسیرهای مسدود شده مشغول هستند.