شناسهٔ خبر: 66054 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی:

راه‌های ارتباطی ۵۴۰ روستا در لرستان بازگشایی شد/ خسارت شدید به ۲۰۰ دستگاه پل و ۶۰۰ کیلومتر راه فرعی و روستایی

عبدالهاشم حسن نیا رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بازگشایی راه‌های ارتباطی ۵۴۰ روستا در استان لرستان خبر داد و گفت: راه‌های ارتباطی ۷۰ روستای شهرستان الیگودرز که بنا بر بارش برف مسدود شده‌اند تا پایان امروز بازگشایی می‌شود.

عبدالهاشم حسن نیا که هم اکنون در استان لرستان مستقر است در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به آخرین میزان خرابی‌‌های راه و ابنیه فنی و اقدامات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این استان اظهار داشت: جاری شدن سیلاب بی‌سابقه در استان لرستان به تناسب وسعت آن خسارت‌های بزرگی به راه‌ها و ابینه فنی استان وارد کرده است. به طوریکه از ۲۸۰۰ روستای دارای سکنه، ۸۱۶ روستا راه‌های ارتباطی خود شامل ۸۵ محور را بر اثر سیل از دست داده‌اند،اما با تلاش شبانه روزی نیروهای راهداری، ۲۴ محور به عنوان مسیر ارتباطی‌ ۵۴۰ روستا بازگشایی شده است.

رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به اعزام ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین ۱۹ استان کشور برای یاری‌رسانی به ۱۱ شهرستان استان لرستان در تاریخ ۱۵ فروردین ماه گفت: تمامی ماشین آلات و نیرو‌های راهداری از بدو ورود به شهرستان‌ها در نقاط مشخص مستقر و شروع به انجام عملیات خاک‌ریزی، ترمیم و ریزش برداری کرده اند اما در برخی موارد شدت سیل بر جاده به قدری بوده که هیچ اثری از جاده نیست و به همین خاطر عملیات بر روی این محورها زمان بر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در بسیاری از رودخانه‌های حاشیه روستا‌های بزرگ سیل همچنان جریان دارد و همین امر باعث جلوگیری از امکان عبور ماشین‌آلات برای کمک رسانی و انجام عملیات می‌شود. به همین خاطر چاره‌ای جز انتظار تا زمان پایین آمدن سطح آب نیست.

حسن‌نیا در ادامه گفت: بنا بر شرایط توپوگرافی و زمین شناسی منطقه، آب به زیر لایه‌های خاکی به ویژه محورهای کوهستانی نفوذ کرده و به طور دائم در حال ریزش و رانش است که موجب بازگشت ماشین‌آلات برای انجام مجدد کار و طولانی شدن زمان و درگیر کردن توان ما است.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه ۶۰۰ کیلومتر از مسیرهای ارتباطی فرعی و روستایی آسیب جدی دیده اند، افزود: از مجموع خسارت‌های وارده به ۲۰۰ دستگاه پل با دهانه‌های مختلف،۲۰ دستگاه پل بزرگ با عرض دهانه ۲۰ متر آسیب جدی دیده اند که پس از برآورد خسارت و پایین آمدن سطح آب عملیات بازسازی و احداث مجدد آن‌ها آغاز خواهد شد.

 وی در ادامه از بارش برف در شهرستان الیگودرز و انسداد راه‌های ارتباطی ۷۰ روستا خبر داد و گفت: از روز گذشته عملیات برف روبی آغاز شده و تا پایان امروز تمامی راه‌های ارتباطی این روستاها بازگشایی می‌شود.