شناسهٔ خبر: 6606 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

اظهارات بت‌شکن درباره عملکرد بانک مسکن ؛

اعطای تسهیلات خرید مسکن برای ۱۲۵ هزار واحد در سال گذشته/ تأسیس شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن/ کمترین معوقات بانکی متعلق به بانک مسکن است

محمد هاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن گفت: این نهاد مالی نخستین شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن برای ارائه خدمات تامین مالی غیر سپرده‌ای را از طریق ابزارهای بازار پول و بازار سرمایه در سال گذشته تأسیس کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمدهاشم بت‌شکن در خصوص عملکرد بانک مسکن در سال ۱۳۹۳ با اشاره به میزان تسهیلات پرداختی سیستم بانکی کشور در سال گذشته که ۳۴۱۴ میلیارد ریال بود، گفت: از این میزان ۱۱.۸ درصد آن تسهیلات اعطایی در بخش مسکن و ساختمان بوده است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: بانک مسکن سهم ۴۷ درصدی از تسهیلات اعطایی بخش مسکن در سیستم بانکی را به خود اختصاص داده است که این درصد معادل ۱۹۸ هزار میلیارد ریال در سال گذشته بوده است. در واقع بیشترین مانده تسهیلات کشور و کمترین میزان معوقه نظام بانکی متعلق به بانک مسکن است.

وی تسهیلات عمده بانک مسکن را در سه حوزه اصلی «مشارکت مدنی ساخت»، «خرید» و «جعاله» عنوان کرد و افزود: در سال گذشته در بخش مشارکت مدنی ساخت، برای حدود ۹۵ هزار واحد مسکونی به مبلغ  ۳۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌ایم.

به گفته بت شکن در بخش خرید خانه برای ۱۲۵ هزار واحد مسکونی تسهیلاتی معادل ۳۴ هزار میلیارد ریال و در بخش جعاله تعمیر مسکن نیز برای ۱۲۳ هزار فقره تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهلات پرداخت شد.

مدیرعامل بانک مسکن میزان تسهیلات پرداختی در بخش فروش اقساطی سهم الشرکه بانک را ۱۱۲ هزار میلیارد ریال برای ۵۷۸ هزار واحد مسکونی عنوان کرد.

وی با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب و دولت یازدهم برای تکمیل مسکن مهر گفت: با تلاش کارکنان بانک مسکن  در راستای رفع این دغدغه تاکنون قرارداد ۴۸۲ هزار میلیارد ریال منعقد و معادل ۴۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این مطلب که در سال ۱۳۹۳ نیز  ۳۸۵ هزار واحد مسکن مهر را فروش اقساطی کردیم افزود: تاکنون یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد فروش اقساطی شده است.

وی با اشاره به وصول ۲۶ هزار میلیارد ریال از تسهیلات مسکن مهر مجموع این وصولی‌ها را  ۵۵ هزار میلیارد ریال عنوان و تاکید کرد: بانک مسکن از محل این وصولی‌ها اقدام به تکمیل واحدهای مسکن مهر کرده است.

بت‌شکن با اشاره به وظیفه خطیر پرداخت تسهیلات دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر و فروش اقساطی و وصول مطالبات آن، درخواست استمهال ۱۵ساله خطوط اعتباری مهر را به منظور تبدیل مجدد این منابع به تسهیلات، مطرح و اظهار امیدواری کرد که از این طریق موتور خروج از رکود اقتصادی در بخش مسکن توسط بانک مسکن به حرکت درآید.

وی همچنین درخواست افزایش سرمایه بانک، مجوز انتشار انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه و بیمه تخصصی اعتبارات مسکن را از مراجع ذی‌صلاح عنوان کرد.

بت‌شکن در ادامه به ایجاد دو نهاد مالی در عرصه تامین مالی مسکن در سال گذشته اشاره کرد و افزود: یکی از این ابزارها، ایجاد نخستین شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن برای ارائه خدمات تامین مالی غیر سپرده‌ای از طریق ابزارهای بازار پول و بازار سرمایه و دیگری راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان است.

وی در خصوص فعالیت‌های بانک مسکن در حوزه ارزی نیز گفت: با توجه به تحریم بانک‌ها در فعالیت‌های ارزی، بانک مسکن در سال گذشته  ۵۶۷ میلیون دلار برای واردات کالاهای اساسی کارسازی کرده است. /

نظر شما