شناسهٔ خبر: 66226 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در جلسه هیات دولت مطرح کرد؛

بررسی شناسایی و الحاق اراضی ایمن شهری و روستایی به محدوده در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران/از ساخت و ساز در حریم روخانه‌ها در مناطق شهری و روستایی ممانعت می‌شود

محمد اسلامی محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت از الحاق شهرها و روستاها مستعدی که خطرات ناشی از سیل و زلزله و مخاطرات طبیعی را ندارند به مناطق شهری و روستایی برای احداث واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل اخیر خبر داد و گفت: در شرایط بازسازی قطعا احداث واحدهای مسکونی جدید در نقاط ایمن انجام خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره ورود شورای‌عالی شهرسازی و معماری به ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها، توضیح داد: در جریان سیلاب، بسیاری از واحدهای مسکونی شهری و روستایی، مزارع، کسب و کارهایی که در بستر و حریم طغیانی رودخانه‌ها قرار داشتند تخریب شدند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همانطور که در جلسه پیشین دولت تاکید شده بود و همچنین تاکیداتی که شخص ریس جمهوری داشتند مبنی بر اینکه موضوع ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها بررسی و نتیجه به دولت ارایه شود، در شرایط بازسازی قطعا احداث واحدهای مسکونی جدید در نقاط ایمن انجام خواهد گرفت.

اسلامی افزود: با  تاکید رئیس جمهوری، در شرایطی که برای بازسازی داریم مکان واحدهای مسکونی تخریب شده، جابه جا و به نقاط امن انتقال داده می شود و از ساخت و ساز در حریم رودخانه ها جلوگیری می شود. همچنین با تاکیدات رئیس جمهوری قوه قضاییه نیز مشارکت خواهد کرد تا آن واحدها در محل سابق مستقر نشود.

به گفته اسلامی، جلوگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و مکانیابی آنها مستلزم اقدامی میدانی و در عین حال اقدامی حقوقی است که در شورای عالی شهرسازی و معماری در مورد آنها تصمیم گرفته می شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: به مدیران کل راه و شهرسازی استان های سراسر کشور ابلاغ کرده ایم که در تعامل با استان ها گزارشی از وضعیت ساخت و سازها در حریم رودخانه ها و موارد دیگر را انجام دهند و مناطق مستعد را شناسایی کنند تا در شورای عالی شهرسازی و معماری مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تصویب به شهرها و روستاها الحاق شوند.

اسلامی افزود:  اراضی مستعد به محدوده شهرها الحاق می‌شوند و این هم در بحث شهری و روستایی انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: الحاق مناطق مستعد روستایی به محدوده روستاها بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و محدوده شهری نیز توسط شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین تکلیف خواهد شد و ما در نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال جدید بحث بررسی موضوع فوق را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: در نخستین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری، همه شهرهایی را که در معرض سیل قرار داشتند مرور خواهیم کرد و آنچه را که در گذشته به عنوان مفروضات طراحی بوده با این آورده جدید که شرایط بارش ها تغییر کرده است و نسبت به دوره ۵۰ ساله تقریبا بارش ها سه برابر مفروضات قبلی است، مدنظر قرار می گیرد. با این نگاه جدید و با این مفروضات برای آن شهرها در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری تصمیم گیری خواهیم کرد.

اسلامی همچنین از دریافت تنخواه گردانی که دولت برای تمامی استان ها ارسال کرده است خبر داد و گفت: تنخواه گردان به همه استان ها برای تامین هزینه های مناطق سیل زده از سوی دولت تخصیص داده است. نتخواه برای هزینه هایی است که برای شرایط مقابله و امداد و استقرار موقت است که استانداران در حال استفاده از آن هستند و نقش خود را در شرایط بحران ایفا کرده است.