شناسهٔ خبر: 66848 - سرویس فایل‌ خبری
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی:

رئیس‌جمهور برای تجهیز، تقویت و نوسازی سازمان هواشناسی اهتمام ویژه‌ دارد

محمد اسلامی محمد اسلامی با اشاره  به عملکرد مطلوب سازمان هواشناسی در سیل اخیر یکی از دستاوردهای مهم سیل را ارتقاء جایگاه، شأن و منزلت سازمان هواشناسی دانست و افزود: رئیس‌جمهور اهتمام ویژه‌ای نسبت به تجهیز و نوسازی سازمان هواشناسی و تقویت این سازمان دارد و این اقدامات جز موارد مهم و مورد تأکید ما است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، شامگاه شنبه، هفتم اردیبهشت ماه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "نگاه یک" ضمن خوب ارزیابی کردن عملکرد سازمان هواشناسی در طول سیل فروردین ماه سال جاری گفت: هیچ جای دنیا کسی سیل را از سه ماه پیش از وقوع نمی‌تواند پیش‌بینی کند. بازه زمانی پیش‌بینی هم‌اکنون از ده روز، یک هفته و سه روز پیش‌آگهی می شود و در کشورهای پیشرفته نیز از یک هفته قبل آگهی پیش‌بینی سیلاب را اعلام می‌کنند و ظرف سه روز نیز اخطار می‌دهند. یعنی از پیش‌آگهی تا هشدار و اخطار یک بازه زمانی حداکثر ۱۰ روزه را شامل می‌شود. با این حال گفته می شود دامنه این بازه در برخی کشورها تا دو هفته را شامل می‌شود ولی به شخصه هیچ مصداقی را مشاهده نکرده‌ام.

وی با اشاره به اینکه نکته مهم در علم هواشناسی، قدرت آنالیز است و محاسبات ریاضی و قدرت تشخیص‌کار کارشناسی فقط تجهیزات، ماهواره یا رادار نیست، افزود: پدیده‌های هواشناسی پدیده‌های ناشناخته‌ای نیستند بلکه قدرت تشخیص مهم است که به نیروی انسانی مربوط است و من از کارکنان، فرهیختگان، پیش‌بین‌ها و تحلیل گران هواشناسی در سراسر کشور و سازمان مرکزی هواشناسی تشکر می‌کنم. این افراد نقش فوق‌العاده ارزنده‌ای در سیل اخیر ایفا کردند. البته طبیعی است که قدرت پردازش، آنالیز و تحلیل اطلاعاتمان و سامانه‌های دریافت اطلاعاتمان را باید همواره به‌روزرسانی و تجهیز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: رئیس‌جمهور اهتمام ویژه‌ای نسبت به تجهیز و نوسازی سازمان هواشناسی و تقویت این سازمان دارد و این اقدامات جز موارد مهم و مورد تأکید ما است. امروز سازمان هواشناسی نشان داد که سازمانی حاشیه‌ای نیست بلکه سازمانی است که در متن قرار دارد و هراندازه قوی‌تر و موردتوجه بیشتر قرار گیرد قدرت تأثیرگذاری بیشتری هم خواهد داشت و یکی از دستاوردهای مهم سیل ارتقاء جایگاه، شأن و منزلت سازمان هواشناسی بود که توانایی‌های خود را به‌خوبی نشان داد و امروز اعتماد عمومی را نیز به همراه آورده است و امروز اخبار هواشناسی به لطف خدا و همت همکاران سازمان یک جایگاه خوب مردمی در اجتماع پیداکرده است.

اپلیکیشن هواشناسی ایران نیز به‌زودی رونمایی می شود

اسلامی ادامه داد: سامانه ارسال پیامک سازمان هواشناسی تمام اطلاعات و هشدارها را برای تمام مسئولان عضو ستاد بحران کشور به‌صورت استانی و ملی ارسال می‌کند و انشا الله اپلیکیشن هواشناسی ایران نیز به‌زودی رونمایی و اطلاعات هواشناسی با استفاده از آن بر روی موبایل‌های مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی افزود: برنامه تقویت و ارتقای کیفیت و عملکرد سازمان هواشناسی به‌منظور تجهیز و نوسازی امکانات این سازمان به دولت تقدیم شده است و با حمایتی که جذب خواهیم کرد این سازمان را بیش از گذشته تقویت خواهیم کرد.