شناسهٔ خبر: 66891 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

نظر مساعد ترکیه برای رفع کمبود قرنطینه در مرز گوربلاغ/ امکان بارگیری ناوگان ایرانی از بنادر ترکیه بررسی می‌شود

شهرام آدم نژاد معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از نظرمساعد ترکیه برای رفع کمبود قرنطینه در مرز گوربلاغ خبرداد و گفت: هیچگونه محدودیت تردد برای ناوگان ایرانی و ترک وجود ندارد.

شهرام آدم نژاد در حاشیه برگزاری هشتیمن اجلاس همکاری‌های ایران و ترکیه در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مبنی بر مذاکرات انجام شده بر سر ۲۴ ساعته شدن مرز بازرگان-گوربلاغ اظهار کرد: در مذاکرات فی‌مابین عمده مشکلات نبود قرنطینه از سوی ترکیه در برخی  ساعات روز مطرح شد و طرف ترک نسبت به رفع این مشکل قول مساعد داد.

وی افزود: هیچگونه محدودیتی برای تردد ناوگان ایرانی و ترک از مرزهای مشترک وجود ندارد و در ضمن تعداد  ناوگان عبوری ایرانی از ترک بیشتر است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه از بررسی امکان بارگیری ناوگان خالی ایرانی در بنادر ترکیه در اجلاس امروز خبر داد و گفت: طرف ترک قول مساعد داده که پس از بررسی نهایی نتایج را اعلام کند.

آدم نژاد با اشاره به مذاکرات انجام شده در خصوص رانندگان زندانی بیان کرد: قرار ساختار موجود در این حوزه بیشتر کنترل شود اما موضوع مهم در این باره پیوستن ایران به توافق‌نامه اروپایی حمل‌و‌نقل کالا (آی دی آر) است که این موضوع نیز در دست پیگیری قرار دارد.

وی با توجه به مابه‌التفاوت قیمت سوخت بین دو کشور و پلمپ باک سوخت کامیون های ترک در زمان ورود به ایران گفت: نکته جالب توجه این است که ناوگان ترکیه تمایل به برداشته شدن پلمپ سوخت دارد و در مقابل  حاضر به پرداخت  ما به التفاوت سوخت است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار داشت: ارتباط حمل‌و‌نقلی و زیرساختی متعددی بین ایران و ترکیه وجود دارد و خوشبختانه پس از هفت سال توانستیم هشتمین اجلاس همکاری بین دو کشور در بحث حمل و نقل را برگزار کنیم.

وی با اشاره به توافقاتی که در زمینه حمل و نقل بین دو کشور انجام شد، اظهار داشت: هر دو طرف با نگاه مثبت موضوعات مرتبط با حمل‌و‌نقل را مطرح کردند که ایجاد حمل‌و‌نقل ترکیبی،امکان بارگیری ایران از بنادر ترکیه، ایجاد خط ریلی ترانزیتی جدید، راه‌اندازی خط ریلی مسافری تهران – آنکارا و شبانه‌روزی شدن مرز دو کشور از جمله مهمترین توافقات بین دو کشور بود.

آدم نژاد با اشاره به توافقات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل هوایی اظهار داشت: قرار بر این شد محدودیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد با همکاری ترک‌ها برداشته شود که یکی از این محدودیت‌ها مشکلات مربوط به حضور دفاتر شرکت‌های ایرانی در فرودگاه‌ جدید ترکیه بود. که قرار شد با پیگیری مستمر به زودی برطرف شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر با اشاره به مشکلات مالی ایرلاین‌های داخلی در فرودگاه‌های ترکیه گفت: هر دو طرف به یکدیگر بدهی‌هایی دارند که ابهاماتی در این زمینه به وجود آمد . به طور مثال هم ایرلاین‌های ایرانی به فرودگاه‌های ترکیه  بدهکاار هستند و هم ایرلاین‌های ترک به فرودگاه های ما که قرار شد با مدیریت تهاتری این مشکل برطرف شود.

آدم نژاد با اشاره به توافقات صورت گرفته در این اجلاس با هدف ارائه سوخت به ایرلاین‌های ایرانی در فرودگاه‌های ترکیه گفت: قرار بر این شده است که طرف ترک‌ جمع‌بندی  نظرات خود را به ما اعلام کنند.

 

برچسب‌ها: