شناسهٔ خبر: 67386 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

عضو هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل:

۸۰ درصد خودروهای عبوری از آزادراه‌‌ها عوارض الکترونیکی را پرداخت کردند/ هیچ خودرویی تا کنون جریمه نشده است

سیدحسین میرشفیع معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور گفت: از زمان آغاز طرح پرداخت الکترونیکی عوارض تاکنون، ۵.۵ میلیون خودرو از آزادراه‌های مذکور تردد کرده و از این تعداد، ۴.۵ میلیون خودرو (۸۱ درصد) عوارض خود را پرداخت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سید حسین میرشفیع ، معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و مجری طرح پرداخت عوارض الکترونیکی یکپارچه آزادراهی در همین ارتباط در گفتگویی درباره پیامک‌هایی که شرکت ساخت برای مالکان خودروها ارسال کرده و خواهان پرداخت عوارض هستند، اظهار داشت: ما به هیچ عنوان چیزی به اسم عبور غیر مجاز از آزادراه نداریم و تردد همه خودروها از آزادراه‌ها مجاز بوده و از آن استقبال هم می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما در پیامکی که به مالکان خودروها ارسال شده، نمی‌گوییم که جریمه می‌شوید، بلکه در پیامکی که ارسال می‌شود، گفته شده که مالک آن خودرو از کدام آزادراه تردد داشته و باید عوارض آن را پرداخت کند. در انتهای پیامک هم مالک خودرو را به یکی از سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های پرداخت الکترونیکی عوارض معرفی می‌کنیم.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی افزود: خودروهایی که از آزادراه‌های تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین و قزوین-رشت تردد می‌کنند، پلاک خودروی آنها توسط دوربین‌های پلاک‌خوان خوانده شده و برایشان پیامک ارسال می‌شود با این مضمون که به خاطر تردد از آزادراه، عوارض خود را پرداخت کنید.

وی تأکید کرد: برخی اشکالات فنی در سامانه پیامک وجود داشت که به تدریج در حال اصلاح است و به حالت پایدار رسیده‌ایم و انتظار داریم از این پس، پیامک اشتباه برای افرادی که عوارض پرداخته‌اند یا از آن آزادراه عبور نکرده‌اند، ارسال نشود.

میرشفیع یادآور شد: اگر برای مالکان خودروهایی که عوارض آزادراه را پرداخت کرده‌اند، پیامک ارسال شد، به شماره ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ پیامکی حاوی پلاک خودروی خود ارسال و در آن اشتباه بودن پیامک ارسال شده از سوی شرکت ساخت مبنی بر لزوم پرداخت عوارض عبور از آزادراه را اعلام کنند.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل تصریح کرد: تا کنون هیچ خودرویی جریمه نشده است.

میرشفیع یادآور شد: از زمان آغاز طرح پرداخت الکترونیکی عوارض تاکنون، ۵.۵ میلیون خودرو از آزادراه‌های مذکور تردد کرده و از این تعداد، ۴.۵ میلیون خودرو (۸۱ درصد) عوارض خود را پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: برای یک میلیون خودرویی که عوارض الکترونیکی را پرداخت نکرده‌اند، قرار است پس از بازبینی تصاویر دوربین‌های پلاک خوان در هر روز برای ۵۰ هزار نفر از آنها جریمه ۳۰ هزار تومانی صادر شود؛ اما هنوز برای هیچ خودرویی جریمه صادر نشده و عجله‌ای برای جریمه کردن مردم نداریم.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل تصریح کرد: قبض جریمه به سه شرط برای ترددکنندگان از آزادراه‌های مشمول این طرح صادر می‌شود؛ نخست آنکه تصاویر دریافتی از سوی دوربین‌های پلاک خوان را بازبینی کنیم و مطمئن شویم عوارض را پرداخت نکرده است، ثانیاً مالک خودرو اعتراض نکرده باشد و ثالثاً آخرین پیامک اخطار برای مالک خودرو ارسال شده باشد.

بر اساس این گزارش مهر ؛مجری طرح پرداخت الکترونیکی آزادراه‌ها گفت: اگر برای مالک خودرویی که عوارض پرداخت کرده، پیامک اخطار به اشتباه ارسال شده باشد، مالک خودرو می‌تواند شماره پلاک خودرو به اضافه اسم آزادراهی که تردد کرده را به شماره ۳۰۰۰۱۵۳۱ اطلاع دهد تا ما در شرکت ساخت به آن رسیدگی کنیم.