شناسهٔ خبر: 67632 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

همزمان با روز ملی بهره‌وری و بهینه سازی مصرف:

شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن ابلاغ شد

جلسه همزمان با روز ملی بهره‌وری و بهینه سازی مصرف شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن از سوی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌‌آهن را طی جلسه‌ای با حضور معاونان و مدیران ستادی و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با مدیران نواحی، ابلاغ کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این جلسه ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع)، ماه پر فیض و برکت رمضان و روز ملی بهره‌وری اظهار داشت: بهره‌وری یک موضوع محوری و جزو ایده آل‌های هر دستگاه و سازمان‌هاست که همواره در محافل مختلف مورد بحث و گفتگو قرار دارد.

وی افزود: در ابتدای کار، بهره‌وری برنامه اصلی راه‌آهن اعلام شد و امید است در پرتو بهره‌وری با اتکا با دانش و تجربه عمل شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: با ابلاغ شاخص‌های کلیدی بهره‌وری در راه‌آهن اثرات مثبت ‌آن را در مجموعه حمل‌ونقل ریلی کشور مشاهده خواهیم کرد.

رسولی با اشاره به معانی بهره‌وری در کتب فرهنگ لغت و تفاوت میزان بهره‌وری در برخی موارد مشخص بین ایران و سایر کشورها گفت: ضعف در مدیریت و برنامه‌ریزی، عدم تمایل زیاد به کار و تلاش، عدم آموزش صحیح، مراتب تحقق بهره‌وری را با مشکل مواجه می‌کند در حالی که با آموزش صحیح و یادگیری مهارت، سود‌برندگی افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه «بهره‌وری مصداق قرار دادن نردبان ترقی در جای صحیح است» تصریح کرد: در این بین تصورات غلطی نیز وجود دارد. به طور مثال بهره‌وری را معادل تولید بیشتر و کاهش اشتغال می‌پندارند. اما باید در نظر داشت که بهره‌وری فقط با کاهش هزینه‌های نیروی انسانی یا کار زیاد رخ نمی‌دهد و معادل خواست یا معامله یک‌سر برد هم نیست.

وی ضمن تشکر از تلاش‌ها و اقدامات انجام شده بابت تهیه و تدوین شاخص‌های کلیدی راه‌‌آهن خاظرنشان کرد: این ابلاغیه یک نسخه عملیاتی است. همچنین با توجه به برخورداری شرکت راه‌آهن از داده‌های فراوان باید شکرگذار بوده و آن ها را در راستای خلق ثروت و  بهره‌مندی از فرصت‌های پیش‌ رو استفاده کرد.