شناسهٔ خبر: 68173 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی اولویت‌های ترانزیت ریلی ایران را تشریح کرد

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از هماهنگی با دولت عراق برای استقرار پیمانکار پروژه شلمچه-بصره خبر داد و گفت: ساخت و توسعه راه‌آهن چابهار-زاهدان در اولویت بعدی قرار دارد و در راستای توسعه ظرفیت‌های موجود و ایجاد خطوط دوم همانند راه‌آهن بافق-اصفهان، مذاکراتی با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، در حاشیه افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی حمل‌ونقل ریلی و صنایع وابسته، اظهار داشت: یکی از نکات مهم در سال جاری که بدان اهتمام ویژه وجود دارد، بحث فعال کردن صنایع در هر دو بخش حمل‌ونقل و ساختمان است، که می‌تواند پشتیبان طرح‌های سال‌های ۹۸ و ۹۹ باشد و بر اساس آن‌ها برنامه‌ها جلو برده شوند.

وی افزود: خوشبختانه در حوزه ریلی سنگ بنای خوبی در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۷ با امضای تفاهم‌نامه تولید نزدیک به هزار دستگاه انواع واگن و لوکوموتیو با استفاده از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه، تاکید بر استفاده از بازار سرمایه و ظرفیت‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به وجود آمد.

اسلامی ادامه داد: امروز شاهد تولید ریلی و ثبت سفارش از سوی شرکت‌های دولتی هستیم، تا شرکت‌های تولدی کننده ریل ملی بتوانند با رعایت الزامات و استانداردها، محصولات خود را به موقع تحویل داده و این انگیزه برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی نزد بهره‌برداران به وجود آید.

وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه خطوط ترانزیتی گفت: یا هماهنگی کش.ر عراق به دنبال آغاز عملیات اجرایی راه آهن شلمچه-بصره هستیم که هماهنگی‌های مقدماتی با طرف عراقی انجام شده و قرار است پیمانکار پروژه مستقر شود.

اسلامی اولویت دوم را توسعه راه آهن چابهار-زاهدان عنوان کرد و گفت: اتصال خطوط ریلی به مراکز بار، استفاده از ظرفیت موجود و ایجاد خط دوم مانند پروژه راه آهن بافق-اصفهان که مذاکراتی با سرمایه‌گزاران داخلی و خارجی انجام شده است، در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حجم فعالیت‌های حوزه حمل و نقل ریلی رو به افزایش است، تصریح کرد: باید تحریم‌ها به فرصت تبدیل شوند و شاهد شکوفایی اقتصادی در تراز جهانی باشیم.