شناسهٔ خبر: 68219 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر اعلام کرد:

نقش مؤثر بندر خمیر در رونق تولید و صادرات مواد معدنی/ عملیات عمرانی تکمیل بندر چندمنظوره خمیر ۱۸ ماهه به پایان می‌رسد/ توسعه بنادر کوچک در سواحل خلیج فارس

بازدید مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: احداث و بهره‌برداری از بندر خمیر باعث افزایش عملکرد معادن منطقه، رونق بخشی به تولید و صادرات فرآورده‌های مواد معدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه ای می‌شود.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد در حاشیه بازدید از عملیات عمرانی تکمیل بندر چندمنظوره خمیر، اظهار داشت: این بندر باعث شکوفاشدن شهر تاریخی و تالابی بندرخمیر و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایهگذاری و ایجاد اشتغال برای ساحل نشینان منطقه خواهد شد.

وی افزود: این طرح مهم بندرسازی با مدیریت و راهبری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در دی ماه سال ۹۷ با مبلغ اولیه ۳۰۰ میلیارد ریال آغاز و پیش بینی می شود در مدت ۱۸ماه با اعتبار ۶۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری برسد.

راستاد خاطرنشان کرد: بندر چندمنظوره خمیر به دلیل همجواری با تالاب بین المللی خور خوران کاملا منطبق بر مسایل زیست محیطی احداث می شود و شناورهای قابل پذیرش در آن با ظرفیت ۵هزار تن خواهد بود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: چهار پست اسکله به صورت شمع و عرشه و مسیر دسترسی به طول ۷۴۴ متر از ساحل تا اسکله ها از جمله بخش های بندر خمیر است.

وی از جمله مزایای احداث این بندر را توسعه بنادر کوچک در سواحل خلیج فارس، کمک به معیشت ساحل نشینان، افزایش عملکرد معادن منطقه، امکان تولید و صادرات فرآورده های مواد معدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه ای برشمرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم این طرح بندرسازی در زمان ساخت را ۲۳۰ نفر اعلام کرد و گفت: اشتغال زمان بهره برداری نیز به صورت مستقیم ۷۰ نفر و غیرمستقیم  ۳۰۰نفر برآورد شده است.