شناسهٔ خبر: 68302 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تصویب طرح توسعه و عمران ناحيه مركزي استان همدان

ربانی مدیر کل راه وشهرسازی استان همدان از تصویب طرح ناحیه مرکزی استان همدان در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،" حسن ربانی ارشد " اظهار داشت: استان همدان از سه ناحیه شمالی، مرکزی و جنوبی تشکیل شده که ناحیه مرکزی با وجود گذشت زمان نسبتاً زیاد از انعقاد قرارداد و تهیه آن و قرارگیری شهر همدان به‌عنوان مرکز استان در این ناحیه تاکنون تصویب نشده بود.

وی افزود: با توجه به اینکه این طرح از جمله اسناد فرادست و هدایتگر دیگر طرح‌های شهری استان بالاخص مجموعه شهری و طرح جامع شهر همدان بوده و ضرورت داشت این طرح به تصویب برسد در اولویت اقدامات این اداره کل قرارگرفت.

مدیر کل راه وشهرسازی استان همدان بیان کرد: با پیگیری‌ها و به روزرسانی‌های انجام شده توسط این اداره کل و استانداری همدان بالاخص، عراقی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان، طرح ناحیه مرکزی استان در دستور کار جلسه مورخ ۹۸/۳/۲۱ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار گرفت.

ربانی یادآورشد:  این جلسه که به وزیر راه و شهرسازی و با حضور دبیر و اعضای شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و همچنین پیگیری‌های معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان تشکیل شد طرح مذکور مطرح و به تصویب اعضا رسید.

وی با بیان این مطلب که طرح ناحيه مركزي حدود ۲۷ درصد مساحت و ۵۵ درصد جمعیت استان راتشکیل داده ، گفت: شهر همدان به عنوان بزرگترین شهر استان در این ناحیه قرارداشته که با تصويب این طرح به عنوان طرح بالادست زمینه برای تصویب طرح‌هاي مجموعه شهري و طرح جامع شهر همدان که برای آینده توسعه شهری استان بسیار با اهمیت بوده فراهم شده است

وی ادامه داد: با تصویب این طرح، زمينه براي توسعه هماهنگ،موزون و منسجم ناحيه مهیا شده و با سطح بندي مراكز جمعيتي،ساماندهي نظام شهري و سكونتگاهي ناحيه که با توجه به قابليت‌ها و ظرفیت‌هاُ انجام شده است، کاهش مهاجرت به شهرها را به دنبال داشته و از گسترش حاشيه نشيني و سكونتگاه‌هاي غيررسمي جلوگيري مي‌کند.

مدیر کل راه وشهرسازی تصریح کرد: در اين طرح ارتقاي خدمات عمومي در روستاها و شهرهاي كوچك، سطح بندي فعاليت هاي صنعتي، کشاورزي، خدماتي و چگونگي تداوم رونق اقتصادي سکونتگاه‌های شهری و روستایی مورد توجه قرار گرفته است.

ربانی در پایان خاطرنشان ساخت: با تصويب طرح مذكوربر اساس ضوابط و مقررات اجرايي آن زمينه براي توسعه اصولي فراهم گردیده و از اقدامات بيضابطه و فعاليتهاي غير مرتبط كه منجر به تخريب اراضي كشاورزي و باغات مي‌شود جلوگيري مي‌کند.