شناسهٔ خبر: 68436 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از آمار پروازهای اردیبهشت ماه

افزایش نشست و برخاست نسبت به ماه گذشته / جابه‌جایی بیش از چهار میلیون مسافر در اردیبهشت ۹۸ / کاهش تاخیرها نسبت به فروردین ۹۸

هواپیما هما در فروردین سال ۱۳۹۸ جابه‌جایی بیش از چهار میلیون مسافر و انجام بیش از ۳۳ هزار نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور ثبت شده و تاخیر پروازها نیز نسبت به ماه گذشته یک درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آمار منتشر شده توسط گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره عملکرد اردیبهشت‌ماه این شرکت نشان می‌دهد در اردیبهشت ماه سال جاری در مجموع ۳۳ هزار و ۷۰۹ نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور انجام شده و ۴ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۳۳۲ مسافر و ۳۸ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۳۷۹ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۲، ۱۱ و ۹ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب سه،  پنج و ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این ماه در فرودگاه مهرآباد تهران ۱۰ هزار و ۳۵۹ نشست و برخاست انجام و یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۸۳۱ نفر جابه‌جا شده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۱۱ و ۱۰ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۳.۳ درصد افزایش داشته است. فرودگاه مهرآباد با این تعداد پرواز ۳۰.۷۳ درصد کل پروازهای کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه اول فرودگاه‌های پرتردد کشور ایستاده است.

رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور در اردیبهشت ماه متعلق به فرودگاه‌های شهید هاشمی‌نژاد مشهد با چهار هزار و ۴۱۵  نشست و برخاست و ۶۶۰ هزار و ۹۶۰ مسافر و امام خمینی (ره) با سه هزار و ۳۱۳ پرواز و ۵۱۴ هزار و ۹۱۷ مسافر است که به ترتیب ۱۳.۱۰ درصد و ۹.۸۳ درصد از کل پروازها در این فرودگاه‌ها انجام شده‌اند. فرودگاه‌های شیراز، کیش،اهواز، اصفهان، تبریز، بندر عباس و آبادان نیز در رتبه‌های چهار تا ۱۰ پر تردد ترین فرودگاه‌های کشور قرار دارند.

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتيب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام خمينی(ره) شیراز، کيش، اهواز، اصفهان، تبریز و بندرعباس انجام شده است. همچنین ۸۵.۴ درصد کل پروازها داخلی، ۱۱.۹ درصد خارجی و ۲.۷ درصد به مقصد عتبات بوده‌اند.

بیش از ۲۸ هزار نشست و برخاست داخلی

 

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ مجموعا ۲۸ هزار و ۷۹۰ نشست و برخاست داخلی در کشور انجام شده که ۳ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۲۴۶ نفر با استفاده از این پروازها جابجا شده‌اند. این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۰ و ۱۰ درصد و نسبت به ماه پیش از آن ۱ و ۱ درصد کاهش داشته است.

از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران مختص پروازهای داخلی است، این فرودگاه در رتبه اول پروازهای داخلی کشور نیز قرار دارد و در مجموع ۳۵.۹۸ درصد از پروازهای داخلی در این فرودگاه انجام شده است.

بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه‌ شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۳ هزار و ۶۶۹ نشست و برخاست و ۵۵۲ هزار و ۱۹ مسافر در رتبه دوم و فرودگاه شیراز با ۲ هزار و ۲۶۸ نشست و برخاست و ۲۲۰ هزار و ۹۱ مسافر در رتبه سوم فرودگاه‌های پر رفت و آمد کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۲.۷۴ و ۷.۸۸ درصد کل پروازهای داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتيب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، کيش اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز و آبادان انجام شده است.

جابجایی بیش از ۷۰۰ هزار نفر مسافر خارجی

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، ۴ هزار و ۹۱۹ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه‌های کشور انجام شده و  ۷۱۴ هزار و ۷۶ نفر با این پروازها جابجا شده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۰ و ۱۸ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۱۵ و ۲۰ درصد کاهش داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به عنوان فرودگاهی که تنها پروازهای خارجی انجام می‌دهد، در مقام نخست فرودگاه‌های پر تردد خارجی کشور قرار دارد و ۶۶.۱۷ درصد از پروازهای خارجی از این فرودگاه انجام شده است.

بعد از فرودگاه امام خمینی (ره)، فرودگاه‌های مشهد با ۷۴۶ پرواز و ۱۰۸ هزار و ۹۴۱ مسافر خارجی و شیراز با ۲۸۴ پرواز و ۳۳ هزار و ۸۰۰ مسافر خارجی در رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پرتردد بین‌المللی کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۵.۱۷ و ۵.۷۷ درصد پروازهای خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای بين المللی به ترتيب در ۲ فرودگاه امام خمينی(ره) تهران و شهید هاشمی‌نژاد مشهد انجام پذیرفته است. همچنین فرودگاه‌های شیراز،  اصفهان، تبریز، لارستان، قشم، کیش، ارومیه، اهواز، بندرعباس، کرمان، چابهار ساری و کرمانشاه دیگر فرودگاه‌هایی بودند که در آن‌ها پرواز خارجی صورت گرفته است.

کاهش تاخیرها

با بررسی آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، می‌توان مشاهده کرد که در اردیبهشت ماه سال جاری پروازهای فرودگاه‌های آیت الله هاشمی رفستجانی کرمان  با متوسط ۱۶۷ مسافر در هر پرواز و در فرودگاه کلاله با متوسط ۲ مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را شامل می‌شوند. همچنین در اردیبهشت‌ماه سال جاری، ۲۱ درصد از پروازهای برنامه‌ای شرکتهای هواپیمایی داخلی، دارای تأخیر بوده و در همین مدت متوسط زمان تأخیر ۷۹ دقیقه است.

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در ۲۴ ساعت شبانه روز، اوج پروازها در ساعت ۶ و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز چهارشنبه بوده است. همچنین در پروازهای عبوری از فراز کشور در آبان‌ماه سال جاری حدود ۶ درصد نسبت به ماه مشابه سـال گذشته کاهش دیده  میشود.

گفتنی است فرودگاه کلاله با ۲۸ نشست و برخاست و انتقال ۴ مسافر، کم ترددترین فرودگاه کشور در اردیبهشت ماه سال جاری بوده است.