شناسهٔ خبر: 68480 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی ایران و همتای روس:

پروتکل دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل ایران و روسیه نهایی شد

شهرام آدم نژاد پروتکل دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل ایران و روسیه میان معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر حمل و نقل فدراسیون روسیه نهایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در  دومین روز از دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، پس از برگزاری کمیته های کارشناسی در حوزه های حمل و نقل ترکیبی و کریدور حمل و نقل شمال_جنوب، حمل و نقل ریلی، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل جاده ای و کمیته حمل و نقل هوایی در موضوعات مختلف همکاری دو جانبه در روز گذشته توافقاتی حاصل  شد.  

 شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در  اجلاس امروز ضمن ابراز خرسندی از توافقات حاصله میان دو کشور در دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل ایران و فدراسیون روسیه اظهار داشت: پس از گفت و گوهای فشرده در روز گذشته و امروز صبح توافقات موثر و قابل توجهی حاصل شده و دریچه های جدیدی را به سوی همکاری های مشترک حمل و نقلی دو کشور در سال پیش‌رو گشوده شده است.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل ترکیبی و کریدور شمال-جنوب توافق شد تا اتحادهای بین‌المللی جدیدی به صورت دو جانبه و چند جانبه با محوریت ایران و روسیه تشکیل شود و این اتحادهای جدید زمینه تجاری سازی تمام مسیرهای کریدور شمال جنوب از جمله شرق دریای خزر، غرب دریای خزر و مسیر دریایی خزر را فراهم کند و تاسیس شرکت‌های مشترک در این قالب صورت خواهد گرفت. از این رو، برگزاری کمیته پیگیری مصوبات هفتمین شورای هماهنگی کریدور در مسکو در ماه‌های آینده همزمان با برگزاری نشست‌های دو جانبه و چند جانبه منطقه‌ای برای شکل‌گیری اتحادهای جدید، اولین گام برای حرکت به سمت جلو است. 

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ایران با بیان اینکه به‌منظور تحقق این اهداف، تعامل نزدیک و دائمی کریدور شمال-جنوب در تهران و همکاران در وزارت حمل و نقل روسیه بسیار کلیدی و حائز اهمیت است، گفت: پس از ایجاد این هماهنگی نزدیک می‌توان امیدوار بود که علاوه بر تجاری شدن کلیه مسیرهای کریدور، کانال های ترانزیتی جدیدی برای دسترسی روسیه به همسایگان شرقی و غربی ایران فراهم آید و این شبکه ترانزیتی از طریق اتصال مراکز لجستیک ایران و روسیه به بهره‌برداری برسید.

وی با اشاره به توافقات انجام گرفته در حوزه همکاری های دریایی و بندری اظهار داشت: راه‌اندازی خطوط کشتیرانی منظم میان بنادر ایران و روسیه در دریای خزر با هدف جابه‌جایی کالای کانتینری، فله، واگن و مسافر اقدام مهم و لازمی است که تا سال آینده محقق شده و  امیدوارم که ظرف ماه‌های آینده زمینه امضای یادداشت تفاهم شناسایی گواهینامه‌های دریانوردان فراهم شود. 

آدم نژاد در ادامه بیان داشت: در حوزه حمل و نقل جاده‌ای امیدوارم که برنامه‌ریزی صورت گرفته سامانه ناوبری ماهواره ای گلوناس به صورت آزمایشی در ایران پیاده شده و گام های بعدی در جهت توسعه آن برداشته شود. 

وی افزود: در حوزه حمل و نقل هوایی مجددا خرسندی خود را از تسهیل صدور ویزا برای کروی پروازی ابراز می‌کنم. 

معاون وزیر راه وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تفاهمات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل ریلی ابراز امیدواری کرد؛ با تفاهمات صورت گرفته، پروژه برقی سازی گرمسار-اینچه برون به سرعت آغاز شود و زمینه برای همکاری در سایر پروژه های زیرساختی از قبیل برقی سازی سرخس-بندرعباس و تهران-تبریز، ساخت خط دوم بافق-سنگان و ساخت خط چابهار-زاهدان-بیرجند فراهم شود. از سوی دیگر همکاری دو کشور در زمینه تولید مشترک واگن بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم با همکاری نزدیک دو طرف به زودی محقق شود.

مقام ارشد هیات ایرانی در دهمین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های حمل و نقل جمهوری ایران و روسیه در پایان ضمن تشکر و قدردانی از توکاروف ولادیمیر الکساندروویچ معاون وزیر حمل و نقل روسیه از زحمات همکاران خود در در وزارت راه و شهرسازی و وزارت حمل و نقل روسیه که زمینه جمع بندی این تفاهمات موثر را فراهم آوردند، ابراز امیدواری کرد سال آینده در کمیسیون مشترک بعدی شاهد اجرایی شدن تمام تفاهمات حاضر باشیم.

گفتنی است، فردا ۲۸ خردادماه تفاهمنامه همکاری‌های حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه میان شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و  دهمین نشست توکاروف ولادیمیر الکساندرو ویچ معاون وزیر حمل و نقل روسیه در اصفهان امضا می‌شود.