شناسهٔ خبر: 69085 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس:

آغاز عملیات لایروبی کانال ورودی بندر شهیدباهنر/ ایمن‌سازی حوضچه و کانال با جمع آوری ۱۰۰ هزار متر مکعب گل ولای

بندر شهید باهنر مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر گفت: عملیات لایروبی کانال ورودی بندر شهید باهنر آغاز شد، در این عملیات بالغ بر ۱۰۰ هزار متر مکعب گل و لای از بستر کانال ورودی خارج می شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا محمدحسینی با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و براساس آخرین هیدروگرافی انجام شده از حوضچه و کانال ورودی بندر، عمق کانال داخلی بندر نسبت به شرایط استاندارد کاهش چشمگیری یافته بود.

وی ایجاد ایمنی تردد برای کشتی‌های تجاری و مسافری در مسیرهای ورودی و حوضچه بنادر را از جمله تکالیف و وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی عنوان و خاطرنشان کرد: عملیات لایروبی منجر به اثر بخشی بیشتر فعالیت بنادر به ویژه در امر صادرات خواهد داشت. علاوه بر این، سالانه هزینه‌ها و تجهیزات زیادی در راستای ایمن سازی مسیرهای تردد دریایی توسط این سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر اضافه کرد: بر اثر رسوب گل و لای، عمق کانال ورودی بندر به زیر ۹ متر رسیده بود که پس از عملیات لایروبی، وضعیت به عمق ایمن جهت تردد شناورهای با آبخور ۱۱ متر خواهد رسید.

به گفته وی، عملیات لایروبی این کانال از اواخر فصل بهار سال جاری آغاز و تا شش ماه آینده به پایان می رسد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بندر شهید باهنر با استفاده از اصول و قوانین داخلی و کنوانسیون‌های  بین‌المللی دریایی، با تأکید بر حفظ، ارتقاء ایمنی، بهداشت و رعایت الزامات محیط زیست دریایی بر حسن اجرای این عملیات نظارت می‌کند، خاطر نشان کرد: در این عملیات بالغ بر ۱۰۰ هزار متر مکعب گل و لای از بستر کانال ورودی خارج خواهد شد.

محمدحسینی تامین عمق ایمن و مناسب جهت تردد شناورهای با آبخور بالا( عمدتا شناورهای حامل کالاهای صادراتی غیر نفتی) را از جمله اهداف اجرای این عملیات برشمرد و گفت: این عملیات توسط یک فروند لایروب هاپرساکشن با ظرفیت سه هزار متر مکعب در دست اقدام است که از تجهیزات استراتژیک سازمان بنادر و دریانوردی است.

لازم به ذکر است، بندرشهید باهنر بندرعباس از بنادر قدیمی و چند منظوره استان هرمزگان و یکی از کانون‌های مهم صادراتی و ترانزیتی جنوب کشور است؛ بندری با ظرفیت سالانه ۲,۵ میلیون تن که از امکان پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت ۴۰ هزار تن برخوردار است.