شناسهٔ خبر: 69105 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

توفان ادارات سیستان و بلوچستان را فردا تعطیل کرد

طوفان شن در سیستان و بلوچستان مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: همه اداره ها و دستگاه های اجرایی شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز فردا چهارشنبه به علت توفان شدید همراه با گرد و خاک تعطیل اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، عبدالرحمن شهنوازی، اظهار داشت: با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش شتاب وزش باد، افزایش بیش از حد مجاز ریزگردها و آلودگی هوا همه ادارات شهرستان‌های شمال سیستان و بلوچستان تعطیل است.
وی تاکید کرد: دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان در شهرستان‌های پنج گانه سیستان تعطیل نیستند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: باد شدید همراه با گرد و خاک که از امروز در سیستان آغاز شده تا اواخر هفته با شدت ادامه دارد.

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان، گرد و غبار گسترده ناشی از باد در زابل غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به یک هزار و ۵۱۵ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۰ برابر حد مجاز رساند.

محسن حیدری اظهار داشت: بیشینه سرعت لحظه‌ای باد در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی وزش بادهای ۱۲۰ روزه همچنان تا آخر هفته در نواحی شمالی ادامه دارد به طوری که تا پنج شنبه وزش باد شدیدتر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این شرایط در نقاط مستعد به ویژه مسیرهای شمال سیستان و بلوچستان سبب وقوع توفان گرد و خاک نیز خواهد شد که پیامد آن علاوه بر کاهش شدید دید افقی و کیفیت هوا، اختلال جاده‌ای است

به گزارش ایرنا سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.