شناسهٔ خبر: 70558 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مجلس لایحه پیوستن ایران به توافقنامه حمل‌و‌نقل مواد غذایی فسادپذیر را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نمایندگان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی بر اینگونه جابه‌جایی‌ها را ۱۶۶ رای موافق، ۶ را مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع۲۱۰ نماینده حاضر تصویب کردند.

بر اساس ماده واحده این لایحه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود به موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جایجایی ها(مورخ یک سپتامبر میلادی برابر با دهم شهریور ۱۳۴۹ هجری شمسی) به شرح پیوست مشتمل بر بیست ماده، سه ضمیمه و شش پیوست ملحق شود و اسناد الحاق را نزد امین اسناد موافقتنامه تودیع کند.

 تبصره ۱ این ماده واحده بیان می کند؛ جمهوری اسلامی طبق بند ۱ ماده ۱۶ موافقتنامه ، خود را ملزم به ترتیبات موضوع بندهای ۲ و ۳ ماده ۱۵ آن در خصوص ارجاع به داوری هرگونه اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای آن که از طریق مذاکره حل و فصل نشود، نمی تواند ارجاع اختلاف به داوری صرفا در صورت رضایت کلیه طرف های اختلاف و با رعایت اصل ۱۳۹ قانون اساسی ممن است.

بر این مبنا دولت جمهوری اسلامی ایران می تواند در هر مورد که ارجاع به داوری را برای حل و فصل هر اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای موافقتنامه به مصلحت بداند، با رعایت اصل ۱۳۹ قانون اساسی، طبق قوانین مربوط اقدام کند.

طبق گزارش ایرنا، تبصره ۲ ماده واحده این لایحه رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را برای هرگونه اصلاح موافقتنامه موضوع ماده ۱۸ الزامی می داند.