شناسهٔ خبر: 70943 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

منازل آسیب دیده در سیل تا پایان تابستان تعمیر می‌شوند/ جابه‌جایی منازل موجود در بستر رودخانه‌ها در حال انجام است

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه ساخت مسکن مددجویان در معمولان وزیر راه و شهرسازی از اتمام عملیات تعمیر منازل آسیب دیده در سیل تا پایان تابستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه ۵۰ واحدی مسکن مددجویان شهر معمولان در جمع خبرنگاران گفت: یکی از فرصت‌هایی که در سیل فراهم شد، این بود که منازل مسکونی که در شهر یا روستا در حریم یا بستر رودخانه به‌صورت سنتی احداث شده بودند و جان و مال مردم را به خطر انداخته بودند، جابه‌جا شدند.

وی افزود: برای اینکار زمین توسط بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی تامین شد. همین پروژه در شهر معمولان یکی از نمونه‌هایی است که برای ساکنان در بستر رودخانه تهیه می‌شود.

 اسلامی ادامه داد: زمین این پروژه طبق قوانین شهرسازی تفکیک شده و احداث آن طبق مقررات ملی ساختمان صورت می گیرد. ان‌شاالله تا پایان سال احداث واحدهای مسکونی شهر معمولان به اتمام می‌رسد.

 وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع حائز اهمیت این بوده که در جانمایی، زمین در پیوست شهر ابتیاع شود، گفت: اگر زمین دولتی وجود نداشته، زمین از مردم خریداری شده است. همین اقدام در پلدختر نیز انجام شد.

وی افزود: اهتمام ویژه ما این بود که زمین پس از تفکیک طبق قواعد شهرسازی در اختیار شهروندان قرار بگیرد که ما بتوانیم یک بافت شهری با سرانه‌های لازم در اختیار داشته باشیم. 

اسلامی با بیان اینکه بنیاد مسکن در اینکار هم تجربه خوب و هم تسلط  خوبی دارد، گفت: با الگوی مدیریت جهادی و بسیج استان‌ها به صورت معین، توزیع مدیریت و استفاده از ظرفیت شبکه مهندسی بنیاد مسکن به مدد بازسازی سیل آمده است.

وی ادامه داد: تعمیرات ساختمان‌ها تقریبا در اکثر مناطق سیل‌زده رو به اتمام است. هدف اصلی این بوده که تعمیرات پیش از پایان تابستان به اتمام برسد، که در استان لرستان تقریبا این امر محقق شده است.

اسلامی گفت: در مورد درجاسازی، واحدهای مسکونی آسیب‌دیده با مدیریت بنیاد مسکن تعیین تکلیف شد. این واحدها با دریافت تسهیلات بلاعوض و نظارت نظام مهندسی در حال احداث هستند.