شناسهٔ خبر: 7098 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

با حکم رئیس جمهوری صورت گرفت؛

انتصاب چهار عضو جديد در شورای عالی میراث فرهنگی

روحاني چهار عضو حقیقی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با پیشنهاد رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حکم رئیس جمهوری منصوب شدند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، در اجرای ماده ۳ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ماه ۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی و بنا به پیشنهاد مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار عضو حقیقی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با حکم حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران منصوب شدند.

بر اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این ۴ عضو را محمدعلی نجفی، پیروز حناچی، ابراهیم بای سلامی و سیدمحمد بهشتی تشکیل می دهند.

در حکم صادره از سوی رییس جمهوری برای این ۴ عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری آمده است: توفیق شما و سایر اعضای محترم آن شورا را در انجام شایسته وظایف محوله با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسالت می نمایم.

در ماده ۳ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ماه ۱۳۸۲ آمده است؛ شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری به ریاست رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور و عضویت رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزرای امور خارجه، مسکن و شهر سازی، راه و ترابری، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارایی و آموزش و پرورش و رؤسای سازمان های مدیریت و برنامه ریزی کشور، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و حفاظت محیط زیست و چهار نفر کارشناس خبره با پیشنهاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و حکم رئیس جمهور تشکیل می شود.

بر اساس تبصره یک این قانون، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دبیر شورای عالی خواهد بود و دبیرخانه شورای عالی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل می شود.

همچنین تبصره ۲ این قانون تاکید کرده است؛ همه وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و مؤسسات دولتی، شهرداری ها و همه دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است در حدود وظایف قانونی خود، موظف به اجرای مصوبات این شورای عالی هستند.

طبق ماده ۴ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وظایف و اختیارات شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری از جمله تصویب سیاست ها، خط مشی ها و برنامه های کلان امور میراث فرهنگی و گردشگری همچنین جلب حمایت بخش های دولتی و غیردولتی و بخش تعاونی و خصوصی برای تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری است.

دیگر اختیارات این شورا فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری بخش غیردولتی و افزایش سهم آن در امور مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری و همه وظایف قانونی که تا قبل از تصویب این قانون بر عهده شورای سازمان میراث فرهنگی کشور و شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی بوده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در نشست ۸ اردیبهشت ۹۴، نصرالله پژمانفر را به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب کردند.

نظر شما