شناسهٔ خبر: 71060 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از آمار پروازهای تیرماه

تداوم روند رشد نشست و برخاست پروازی در تیرماه / انجام بیش از ۳۶ هزار نشست و برخاست 

هواپیما هما در تیرماه سال ۱۳۹۸ جابه‌جایی بیش از چهار و نیم میلیون مسافر و انجام بیش از ۳۶ هزار نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور ثبت شده است.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آمار منتشر شده توسط گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره عملکرد تیر‌ماه این شرکت نشان می‌دهد در تیر ماه سال جاری در مجموع ۳۶ هزار و ۷۷۹ نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور انجام شده و ۴ میلیون و ۵۰۲ هزار و ۹۰۲ مسافر و ۴۵ میلیون و ۱۳ هزار و ۸۹۵ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۵، ۶ و ۴ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۷، ۸ و ۱۲ درصد رشد داشته است.

در این ماه در فرودگاه مهرآباد تهران ۱۰ هزار و ۳۰۵ نشست و برخاست انجام و یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۶۷۶ نفر جابه‌جا شده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۷ و ۹ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۲ و ۰ درصد افزایش داشته است. فرودگاه مهرآباد با این تعداد پرواز ۲۸.۰۲ درصد کل نشست و برخاست های کشور و ۲۶.۴۹ درصد از جابجایی مسافران در سطح کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه اول فرودگاه‌های پرتردد کشور ایستاده است.

رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور در تیر ماه متعلق به فرودگاه‌های شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۶ هزار و ۲۳۱  نشست و برخاست و ۹۰۰ هزار و ۹۷۹ مسافر و امام خمینی (ره) با ۳ هزار و ۸۸۶ پرواز و ۶۶۹ هزار و ۲۹۶ مسافر است که به ترتیب ۱۶.۹۴ درصد و ۱۰.۵۷ درصد از کل نشست و برخاست ها در این فرودگاه‌ها انجام شده و به ترتیب ۲۰.۰۱ درصد و  ۱۴.۸۶ درصد از مسافران در این فرودگاه ها جابجا شده اند. فرودگاه‌های شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز، آبادان وبندرعباس نیز در رتبه‌های چهار تا ۱۰ پر تردد ترین فرودگاه‌های کشور قرار دارند.

در تیر‌ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتيب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام خمينی(ره) شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز و آبادان انجام شده است. همچنین ۸۲ درصد کل پروازها داخلی، ۱۲.۷ درصد خارجی، ۳.۲ درصد به مقصد عتبات و ۱ درصد مربوط به پروازهای حج بوده‌اند.

افزایش سهم فرودگاه مشهد

در تیر‌ماه ۱۳۹۸ مجموعا ۳۰ هزار و ۵۳۴ نشست و برخاست داخلی در کشور انجام شده که ۳ میلیون و ۴۹۹ هزار و ۲۷۲ نفر با استفاده از این پروازها جابجا شده‌اند. این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۴، ۶ و ۶ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۵، ۳ و ۳ درصد رشد داشته است.

از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران مختص پروازهای داخلی است، این فرودگاه در رتبه اول پروازهای داخلی کشور نیز قرار دارد و در مجموع ۳۳.۷۵ درصد از پروازهای داخلی در این فرودگاه انجام شده و ۳۴.۰۴ درصد مسافران داخلی از طریق این فرودگاه جابجا شده اند.

بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه‌ شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۵ هزار و ۴۵ نشست و برخاست در رتبه دوم و فرودگاه شیراز با ۲ هزار و ۳۰۸ نشست و برخاست در رتبه سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۶.۵۲ و ۷.۵۶ درصد کل پروازهای داخلی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین فرودگاه مشهد با جابجایی ۷۰۳ هزار و ۷۸۰ مسافر و فرودگاه اهواز با جابجایی ۲۳۲ هزار و ۹۱۱ مسافر در رتبه های دوم و سوم فرودگاه‌های پر تردد قرار گرفته‌ و به ترتیب ۲۰.۱۱ و ۶.۶۶ درصد از کل نقل و انتقال مسافران را به خود اختصاص داده‌اند.

در تیر‌ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتيب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز، آبادان و بندرعباس انجام شده است.

عبور تعداد مسافران خارجی از مرز یک میلیون نفر

در تیر‌ماه ۱۳۹۸، ۶ هزار و ۲۴۵ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه‌های کشور انجام شده و  ۱ میلیون و ۳ هزار و ۶۳۰ نفر با این پروازها جابجا شده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۶ و ۵ درصد کاهش و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۱۷ و ۲۹ درصد افزایش داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به عنوان فرودگاهی که تنها پروازهای خارجی انجام می‌دهد، در مقام نخست فرودگاه‌های پر تردد خارجی کشور قرار دارد و ۶۱.۵۴ درصد از پروازهای خارجی از این فرودگاه انجام شده است. سهم این فرودگاه از جابجایی مسافران خارجی نیز ۶۶.۵۸ درصد بوده است.

بعد از فرودگاه امام خمینی (ره)، فرودگاه‌های مشهد با هزار و ۱۸۶ نشست و برخاست و ۱۹۷ هزار و ۱۹۹مسافر خارجی و شیراز با ۳۶۵ نشست و برخاست و ۴۴ هزار و ۲۶ مسافر خارجی در رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پرتردد بین‌المللی کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۸.۹۹ و ۵.۸۴ درصد نشست و برخاست های خارجی و ۱۹.۶۵ و ۴.۳۹ درصد از نقل و انتقال مسافران خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

در تیر ماه ۱۳۹۸ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای بين المللی به ترتيب در ۲ فرودگاه امام خمينی(ره) تهران و شهید هاشمی‌نژاد مشهد انجام پذیرفته است. همچنین فرودگاه‌های شیراز، اصفهان، تبریز، لارستان، کیش، اهواز، بندرعباس، قشم، ساری، یزد، گرگان، ارومیه، کرمان، بیرجند، زاهدان، رنجان، کرمانشاه و بوشهر دیگر فرودگاه‌هایی بودند که در آن‌ها پرواز خارجی صورت گرفته است. گفتنی است بخشی از این پروازها مربوط به پروازهای حج بوده است.

کاهش پروازهای عبوری

با بررسی آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، می‌توان مشاهده کرد که در تیر ماه سال جاری پروازهای فرودگاه‌های امام خمینی (ره) تهران  با متوسط ۱۷۲ مسافر در هر پرواز و در فرودگاه ایرانشهر با متوسط ۲۱ مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را شامل می‌شوند. همچنین در تیر‌ماه سال جاری، ۲۸ درصد از پروازهای برنامه‌ای شرکتهای هواپیمایی داخلی، دارای تأخیر بوده و در همین مدت متوسط زمان تأخیر ۸۱ دقیقه است.

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد که در تیر ماه ۱۳۹۷ در ۲۴ ساعت شبانه روز، اوج پروازها در ساعت ۶ و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز چهارشنبه بوده است. همچنین در پروازهای عبوری از فراز کشور در آبان‌ماه سال جاری حدود ۲۳ درصد نسبت به ماه مشابه سـال گذشته کاهش دیده می‌شود.

در تیرماه سال جاری، ۸۳ درصد پروازها با انتقال ۷۸ درصد مسافران داخلی بوده است. همچنین در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، کاهش ۱۱ درصدی در نشست و برخاست هواپیما، ۹ درصدی در انتقال مسافران و ۷ درصدی در جابجایی بار دیده می‌شود.

گفتنی است فرودگاه پارس آباد مغان با ۲ نشست و برخاست و انتقال ۹۲ مسافر، کم ترددترین فرودگاه کشور در تیر ماه سال جاری بوده است.