شناسهٔ خبر: 71061 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد:

به‌زودی سامانه تلفنی یگان حفاظت از اراضی ملی راه‌اندازی می‌شود

خردمند فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن گفت: قرار است بزودی سامانه تلفنی یگان حفاظت از اراضی ملی راه اندازی شود تا مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف زمین خواری مسئولان مربوطه را مطلع کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات واطلاع رسانی اداره کل راه وشهرسازي استان گيلان، سرهنگ پاسدار جواد خردمند در یازدهمین سفر استانی به گیلان در بازدید از وضعیت فعالیت های یگان حفاظت  اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان، وضعیت زمینهای استان را مورد بررسی قرار داد و گفت: با تدابیر مسئولان کشوری و همراهی وزیر راه و شهرسازی قرار است بزودی سامانه تلفنی یگان حفاظت از اراضی ملی راه اندازی شود تا مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف زمین خواری مسئولین مربوطه را مطلع نمایند.

وی در این بازدیدعملکرد یگان حفاظت از اراضی ملی استان گیلان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:  که این مطلوبیت جز با تعامل اداره کل راه و شهرسازی استان ، یگان حفاظت و مجموعه قضایی و انتظامی بدست نمی آید .

خردمند با ارائه آماری گفت: ازابتدای سال ۹۵ تاکنون۷۰۰ مورد گزارشات دریافتی،۶۶۴  پرونده تشکیلی،۸۳ مورد اجرا ء احکام داشتیم و در حال حاضر۵ پرونده نیز در شورای تامین  در حال بررسی است.همچنین طی این مدت ۹۰ هکتار از اراضی ملی در استان گیلان رفع تصرف شد.

وی کل مساحت اراضی تحت مالکیت  دولت در گیلان را بالغ بر ۲۲۷۱ هکتارعنوان کرد وافزود: از این میزان ۱۸۵۲ هکتار برای حفاظت به یگان حفاظت راه وشهرسازی گیلان تعرفه شده است.

خردمند زمین خواری را پدیده اجتماعی قلمداد کرد و افزود: متاسفانه افراد سودجو خود صحنه گردان این پدیده هستند که یگان حفاظت با اقتدار با اینگونه افراد برخورد می کند.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی تصرفی یکی از معضلاتی است که در کشور شاهد آن هستیم، تصریح کرد: متاسفانه برخی دهیاریها به دلیل عدم آگاهی یا نیازمندی به بودجه های خاص وارد این موضوعات می شوند که این امر گریبانگیر خود انها نیز می شود.

خردمند با اشاره به دغدغه رهبری وریاست جمهوری در مورد پدیده زمین خواری گفت: امروزه دستگاه قضا ونیروی انتظامی بشدت با این موضوع برخورد می کند ویگان حفاظت هیگونه ای مسامحه ای با فرد خاطی ندارد.

وی از کلیه دستگاههای مرتبط درخواست کرد تا در هنگام صدور مجوز دقت لازم داشته باشند.

ماکان پدرام نیز در ادامه از کاهش چشمگیر تصرفات اراضی دولتی خبر داد وگفت:از زمان تشکیل یگان حفاظت سازمان ملی زمین ومسکن ،تصرفات وتعرضات  اراضی ملی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته که این نشان ازعملکرد مطلوب آنها در پاسداری از بیت المال دارد و امیدواریم این روند هم چنان ادامه یابد .

مدیر کل راه وشهرسازی گیلان با بیان اینکه استان گیلان بدلیل داشتن مواهب طبیعی وجاذبه های گردشگری بیشتر مورد طمع زمین خوران وسودجویان قرار می گیرد ،خاطر نشان کرد:مردم باید با در زمان خرید زمین و یا مستحدثات نسبت به استعلام از اداره کل راه و شهرسازی استان اقدام کرده تا اراضی متعلق به ارگانهای دولتی  را خریداری نکنند وسوداگران عرصه زمین خواری نتوانند از عدم آگاهی مردم سوء استفاده کنند.