شناسهٔ خبر: 71245 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

رییس سازمان هواشناسی:

ترسالی و خشکسالی را به صورت فصلی پیش‌بینی می‌کنیم/ وضعیت بارشی پاییز امسال طبیعی خواهد بود

سحر تاجبخش مسلمان سحر تاجبخش‌مسلمان با بیان اینکه پیش‌بینی ترسالی و خشکسالی به صورت سالانه متداول نیست و شرایط متفاوت فصل‌ها به ویژه در منطقه ما ایجاب می‌کند که این پیش‌بینی به‌صورت فصلی صورت گیرد، وضعیت بارشی پاییز امسال را طبیعی و نزدیک به میانگین ۳۰ ساله خواند.

سحر تاجبخش‌مسلمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: اینکه بگوییم کل سال آینده خشکسالی یا ترسالی داریم چندان متداول نیست؛ چون‌که در منطقه ما شرایط هر فصل با فصل دیگر فرق می‌کند؛ برای مثال در کشوری مثل انگلستان که ۹ ماه بارانی دارد می‌توان به‌صورت کلی گفت که ترسالی یا خشکسالی را تجربه خواهند کرد اما در کشور ما اینگونه نیست و عین چهارفصل را در کشور تجربه می کنیم. بنابراین راجع به هوای سالانه نمی‌توان دقیق حرف زد و منطقی‌تر است که درباره ترسالی و خشکسالی به صورت فصلی صحبت کنیم.

وی افزود: مدل‌های ما فعلا نشان می‌دهد که پاییز امسال از نظر بارش وضعیت نرمالی را تجربه خواهیم کرد و بارش‌ها مانند میانگین سی‌ساله خواهد بود اما برخی مدل‌ها به ویژه برای ماه نوامبر(آبان و آذر) شرایط را بیش از نرمال نشان می‌دهد و هنوز به صورت دقیق نمی‌توانیم بگوییم که شرایط فصل پاییز چگونه خواهد بود؛ برای دقت بیشتر پیش‌بینی‌ وضعیت فصل پاییز تا آخر آگوست(دهه اول شهریور) و آخرین به‌روز رسانی مدل‌های هواشناسی صبر می‌کنیم تا شرایط دقیق پاییز امسال را بدانیم.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سالی که مد نظر ماست سال زراعی است که از اول پاییز تا آخر تابستان را شامل می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس تا پایان شهریور را سال زراعی سال گذشته می‌خوانیم و از ابتدای پاییز سال زراعی امسال خوانده می‌شود. بر اساس آخرین اطلاعات مدل‌های هواشناسی پاییز امسال شرایط بارندگی نرمال خواهد بود؛ مگر اینکه برخی از مدل‌های هواشناسی تغییرات دیگری را در مدت باقی‌مانده به ما نشان دهند که در صورت تغییر اطلاع‌رسانی خواهد شد.