شناسهٔ خبر: 71246 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی در پیامی روز جهانی دریانوردی را تبریک گفت / ناوگان ایرانی، دریانورد ایرانی؛ شعار روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی در سال ۹۸ است

محمد راستاد جمهوری اسلامی ایران دارای سواحل طولانی و ناوگان بزرگ کشتیرانی است و همواره به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در حوزه دریایی به شمار می‌رود.

استفاده از مزیت‌های دریانوردی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریا به صورت طبیعی و ذاتی و در طول تاریخ برای کشور ما وجود داشته است. همچنین با رجوع به سوابق تاریخی متوجه می‌شویم ایرانیان از گذشته تاکنون از دریا در موضوعات مختلف از جمله فعالیت‌های بازرگانی بهره برده اند.

با توسعه روند تجارت بین المللی و مزیت های مهمی که کشورمان در برقراری روابط تجاری با کشورهای مختلف منطقه و جهان دارد، طبیعتا ضرورت بهره‌گیری از مزیت‌های حوزه دریایی افزایش یافته و جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن سواحل طولانی و ناوگان بزرگ کشتیرانی همواره به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در حوزه دریایی مطرح است.

بخش زیادی از بار فعالیت‌ها در حوزه دریایی بر دوش دریانوردان است. بر اساس آمار گواهینامه‌های شایستگی صادر شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی، تعداد دریانوردان ایرانی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر است که عمده آن‌ها روی ناوگان منطقه‌ای و اقیانوس‌پیما فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر، بر اساس مصوبه سازمان بین المللی دریانوردی همه ساله در یکی از روزهای پایانی ماه سپتامبر، کشورهای مختلف روزی را تحت عنوان روز جهانی دریانوردی تعیین می‌کنند و با انتخاب یک شعار از سوی سازمان بین المللی دریانوردی این مراسم گرامی داشته می‌شود که  در ایران نیز همه ساله به عنوان هفته ملی دریانوردی چنین مسئله‌ای مدنظر قرار می‌گیرد و در سال جاری به صورت همزمان و تجمیع شده شاهد برگزاری دو مناسبت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی هستیم که شامل تقدیر از دریانوردان و دریاییان نمونه در حوزه تجاری و غیرتجاری خواهد بود.

با توجه به شرایط طبیعی و ممتاز کشور، خوشبین هستیم روز به روز به سمت ارتقای نقش آفرینی در زمینه تجارت دریایی و فعالیت‌‌های دریایی گام برداریم. سازمان بنادر و دریانوردی نیز به عنوان مرجع حاکمیتی دریایی تمام همت خود را در این مسیر معطوف کرده و در زمینه فعالیت سهل، روان و بدون مانع برای تمامی ارکان دریایی حرکت می کند.

علاوه بر این، دو رسالت مهم سازمان بنادر و دریانوردی شامل تامین ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی که جز وظایف ذاتی این سازمان است همواره مدنظر قرار دارد و لازم است از سوی تمامی دریاییان کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.

امسال شعار "ناوگان ایرانی، دریانورد ایرانی" از سوی سازمان بنادر و دریانوردی برای مراسم روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی انتخاب شده است. شعار مذکور حاکی از تاکید این سازمان بر استفاده حداکثری از توان داخلی است. ما باید افتخار کنیم به اینکه، ناوگانمان توسط صنعتگران دریایی داخلی تولید شده و توسط دریانوردان ایرانی نیز راهبری ‌می شود.

خوشبختانه کمبود و نقیصه ای در این زمینه وجود ندارد و از زیرساخت های لازم و نیروی انسانی متخصص برخورداریم و امیدوار هستیم در راستای تحقق این شعار با حمایت همه جانبه تمامی دست اندرکاران و نقش آفرینان حوزه دریایی به دستاوردهای مطلوبی دست یابیم.

محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی