شناسهٔ خبر: 71395 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق- مشهد صادر شد

جلسه کمیسیون اقتصاد هیئت دولت با صدور مجوز انعقاد قرارداد تأمین مالی پروژه راه‌آهن بیرجند به یونسی موافقت کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسای، پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت اعلام کرد: کمیسیون اقتصاد هیئت دولت در جلسه مورخ چهاردهم مردادماه خود به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی با انعقاد قرارداد تأمین هزینه‌های اجرایی پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد به طول حدود ۲۷۱ کیلومتر موافقت کرد.

در همین راستا، شرکت ساخت‌و‌توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور به عنوان نماینده این وزارت برای انعقاد قرارداد با شرکت احداث راه آهن بیرجند‌-‌یونسی (به سهامداری شرکت‌های تیراژ، آرادان، اس دی ام، توچال و توسار) تعیین شد.

مطابق این تصمیم، شرکت ساخت‌و‌توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور مجاز است، با حفظ مالکیت دولت، نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت مذکور درخصوص مطالعات، طراحی، احداث، تکمیل، راه‌اندازی، تملک اراضی، استفاده از منابع بهره برداری و انتقال، با برآورد تقریبی ۳۷ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال اقدام کند.

همچنین در این پروژه، شرکت طرف قرارداد، عهده‌دار تأمین ۹۰ درصد منابع مالی موردنیاز برای احداث پروژه و تأسیسات جانبی مربوط و تملک اراضی تا مرحله تحویل دائم، راه اندازی و تسویه حساب کامل هزینه‌ها خواهد بود که از این میزان ۷۰ درصد از محل سایر منابع مالی از جمله تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی و ۲۰ درصد مستقیماً توسط شرکت طرف قرارداد تأمین می‌شود. شرکت ساخت نیز تأمین ۱۰ درصد برآورد هزینه‌های پروژه را تعهد می‌کند.

لازم به ذکر است: دوره واگذاری معادل ۱۲ سال مشتمل بر ۴ سال دوره احداث و تکمیل و ۸ سال دوره پرداخت اقساط به شرکت طرف قرارداد و صندوق توسعه ملی خواهد بود.

گفتنی است، مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق–مشهد در خردادماه امسال در جلسه هیئت وزیران مطرح و برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصاد هیئت دولت ارجاع شده بود.