شناسهٔ خبر: 71464 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سرقت ۵۰۰ تابلو و علائم جاده‌ای در استان همدان

تابلو معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان از سرقت ۵۰۰ تابلو و علائم در محورهای مواصلاتی استان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان همدان، حمید پرورشی خرم با اشاره به اینکه، سرقت این تابلوها عاملي مهم بر افزايش تلفات جاده اي استان است، گفت: همچنین در این مدت ۳۷ دستگاه چراغ چشمک زن نیز سرقت شده است.

وی با بیان اینکه يكي از وظايف مهم اين اداره كل، تهيه و نصب انواع تابلوهاي راهنمايي و رانندگي در محورهاي برون شهري و جاده هاي استان است، افزود:  هر ساله هزينه هاي زيادي از منابع ملي و استاني و بيت المال صرف خريد اينگونه تابلوها مي شود و این در حالی است که عده ای از افراد از روی ناآگاهی اقدام به سرقت آن می کنند.

پرورشی خرم ادامه داد: سرقت تابلوها، تجهیزات و علائم علاوه بر اينكه هزینه مالی زیادی بر دولت تحمیل می‌کند از جنبه ایمنی نیز موجب مشکلات زیادی شده و نا ایمن شدن جاده ها را در بردارد.

وی اضافه کرد: علائم راهداری سرقت شده متاسفانه با مبالغ بسیار اندک خرید و فروش می شود در صورتی که این اداره کل باید برای خرید و نصب مجدد آنها هزینه های سنگینی را از محل اعتبارات استانی و ملی متحمل شود.

پرورشی خرم با تأکید بر اینکه تابلوها و علائم هشدار دهنده برای راهنمایی و هدایت رانندگان، با هدف حفظ و ارتقاء ایمنی جانی مسافران نصب شده است، یادآور شد: آشکارسازی راه ها، نصب تابلو در مکان های مناسب، حفظ حریم راه ها، نصب سرعت گیرها و... از مهمترین اقدامات اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان در زمينه ارتقای ایمنی راه ها است.

معاون راهداری استان همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص کاهش این معضل ابراز داشت: سارقان بیشتر در تاریکی شب اقدام به سرقت این تابلوها و علائم  می کنند که این اداره کل با گشت های شبانه روزی سعی بر کاهش این گونه سرقت ها دارد.

این مسئول بیان داشت: هم اکنون ۹ گشت شبانه روزی راهداری، رصد علائم و تجهیزات ایمنی جاده های استان همدان را انجام می دهند.

پرورشی خرم تأکید کرد: برای جلوگیری از سرقت تابلوها، فرهنگسازی از طریق رسانه ها و اقدامات پیشگیرانه برای آگاه سازی جامعه امری ضروری است.

وی در پایان از مردم خواست چنانچه مواردی در خصوص سرقت تابلو مشاهده کردند، با سامانه ۱۴۱ و تلفن ۱۱۰ نیروی انتظامی تماس حاصل کنند.