شناسهٔ خبر: 71492 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد

نصب ۱۰۰۰ دستگاه شتاب‌نگار در سراسر کشور در دستور کار/ گام‌های دولت در کاهش اثرات مخاطرات طبیعی

علی بیت اللهی علی بیت‌اللهی ضمن اعلام این مطلب که بر اساس اصلاحیه قانون برنامه ششم توسعه و با مصوبه های مجلس در اینباره، ۱۰۰۰ دستگاه شتاب نگار علاوه بر دستگاه های موجود در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نصب می‌شود، گفت: امید است با نصب دستگاه ها قدمی در راه کاهش اثرات مخاطرات زلزله در تمامی کشور برداشته شود.

علی بیت‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ضمن اعلام این مطلب که در آذربایجان‌غربی ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگاری جدید برای زلزله نصب شده و ۱۰ ایستگاه دیگر نیز در آینده‌ای نزدیک به این تعداد افزود می‌شود، گفت: با کمک شبکه شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگاری جدید از نوع دستگاه‌های نسل چهارم که قابلیت ارسال اطلاعات را به صورت آنلاین دارند در استان نصب شد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: در جلساتی که در استان برگزار کردیم مقرر شده است تا با حمایت استانی ۱۰ ایستگاه دیگر نیز برای سامانه پاسخ سریع زلزله در شهر ارومیه و مراکز لرزه خیز استان نصب شود که با تصویب در شورای فنی استان کار  نصب ۱۰ ایستگاه دیگر نیز در استان آغاز خواهد شد.

نصب ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگار در آذربایجان‌غربی

بیت‌اللهی همچنین خاطرنشان کرد: جلسه تعیین حریم گسل های شهر ارومیه نیز برگزار و حرایم گسل ها تعیین و مصوب شد که به زودی کار عملیاتی در این خصوص نیز آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی استانی لرزه‌خیز به شمار می‌رود، توضیح داد: ساختمان های غیرمقاوم هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی در استان فراوان است. بنابراین پایش زلزله در این استان بسیار مهم است که خوشبختانه مقدمات آن با همراهی برخی نمایندگان از جمله آقای بهادری نماینده ارومیه فراهم شده است.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی گفت: اصلاحیه قانون برنامه ششم که به تعیین حرایم گسل ها اختصاص یافته است و واقعا یکی از ارزنده ترین مصوبات مجلس نیز به شمار می رفته است مقرر شده تا در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمیعت کار تعیین حریم گسل ها انجام شود.

بیت‌اللهی ادامه داد: در اصلاحیه فوق علاوه بر تعیین حرایم گسل ها، مقرر شده استان در یکهزار دستگاه شتاب‌نگاری زلزله علاوه بر دستگاه های موجود در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمیعت نصب شود که در این اقدام مهم و حیاتی برای کشور مدیون مصوبه های مجلس و همراهی برخی نمایندگان هستیم.

وی تاکید کرد: امیدواریم با این دست از فعالیت ها و مصوبه ها و آغاز عملیات نصب دستگاه ها قدمی در راه کاهش اثرات مخاطرات زلزله در تمامی کشور و به ویژه استان آذربایجان غربی برداشته شود.