شناسهٔ خبر: 72083 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران:

تکلیف مدیریت مجموعه شهری کشور در اسرع وقت تعیین می‌شود/موافقت با درخواست کمیسیون سیاسی- امنیتی دولت برای تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر

نهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 98 فرزانه صادق مالواجرد ضمن اعلام این مطلب که در نهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، اصلاح حریم شهر اسلامشهر به منظور فراهم‌سازی امکان قانونی تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر بررسی شد، گفت: با درخواست کمیسیون سیاسی- امنیتی دولت برای تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر به‌رغم رویکرد کلان شورای‌عالی شهرسازی و معماری موافقت شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در نهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که به ریاست مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، دبیری فرزانه صادق مالواجرد دبیر شورا و حضور اعضای اصلی شورای عالی؛ نمایندگانی از وزارتخانه ها و سازمان های عضو شورای عالی، همچنین نمایندگانی از استان تهران در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اصلاح حریم شهر اسلامشهر به منظور فراهم‌سازی امکان قانونی تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر مورد بررسی قرار گرفت.

فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص بررسی اصلاح حریم شهر اسلامشهر به منظور فراهم سازی امکان قانونی تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر که در نهمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در سال‌جاری مورد بررسی قرار گرفت، گفت: پیرو تکلیف کمیسیون سیاسی- امنیتی دولت برای امکان تبدیل احمدآباد مستوفی به شهر، این موضوع در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح شد.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی ومعماری ایران ادامه داد: شورای‌عالی شهرسازی‌ومعماری ایران به رغم آنکه با تبدیل روستاها به نقاط شهری جدید در محدوده مجموعه‌های شهری کشور از جمله مجموعه شهری تهران به صورت اصولی مخالف است و این قبیل اتفاقات را مثبت نمی‌داند اما با شرایط ویژه‌ای که در این منطقه وجود دارد با این درخواست موافقت کرد.

صادق‌مالواجرد افزود: بر همین اساس، شورای‌عالی پیرو مصوبات قبلی خود و مباحث و تکالیف قانونی که پیش‌تر و در سال‌های گذشته، متعدد مطرح شد بار دیگر در شورای‌عالی شهرسازی این مورد را مورد بررسی قرار داد تا بر اساس آن، تکلیف مدیریت مجموعه شهری کشور در اسرع وقت تعیین شود.

وی تصریح کرد: امید است با تعین تکلیف مدیریت مجموعه شهری کشور، بتوانیم قالبی را تهیه،تدوین و تصویب کنیم که بر اساس آن با شهرها و روستاهای بزرگ و کوچکی که در مجموعه شهری داریم مواجهه منضبط تر، هدفمندتر و توسعه‌مدارتری داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: زمانیکه مدیریت مجموعه شهری را نتوان به صورت درست و مشخص، مستقر کرد، موانع تحقق برنامه‌های توسعه شهری، منطقه‌ای و بهبود مدیریت شهری و روستایی در این مناطق برداشته نمی‌شوند.

گفتنی است: در نشست فوق اعضای اصلی شورای‌عالی شهرسازی و معماری؛ جمالی‌نژاد معاون وزیر کشور، تقی‌زاده‌خامسی معاون وزیر نیرو، سلیمانی معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، آقایی معاون وزیر جهادکشاورزی، صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تجریشی معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست، حیدری معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طالبیان معاون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و همچنین پدافند غیرعامل در این جلسه حضور داشتند. همچنین معاون استانداری استان تهران از دیگر اعضایی بود که در این نشست حضور به هم رساند.