شناسهٔ خبر: 72221 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل «هما» اعلام کرد

۹۰ درصد حجاج به کشور بازگشتند/ عملیات بازگشت حجاج به کشور بامداد ۱۸ شهریور پایان می‌یابد

تورج دهقانی زنگنه مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد از حجاج به کشور بازگشته‌اند گفت: عملیات بازگشت حجاج به کشور بامداد دوشنبه ۱۸ شهریورماه پایان می یابد.

تورج دهقانی زنگنه، مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به بازگشت بیش از ۹۰ درصد حجاج به کشور گفت: تاکنون بیش از ۷۵ هزار حاجی با بیش از ۳۰۰ پرواز به کشور بازگشته‌اند.

وی ادامه داد:  پروازهای بازگشت حجاج که از تاریخ ۲۵ مردادماه شروع شده، تا ساعت ۴ بامداد روز دوشنبه ۱۸ شهریور ادامه خواهد داشت. در این بازه ۲۴ روزه، ۳۶۱ پرواز بازگرداندن حجاج به کشور را بر عهده خواهند داشت.

زنگنه با اشاره به میزان تاخیرها در پروازهای بازگشت حجاج گفت: تاکنون میانگین تاخیرهای مرتبط با ایران‌ایر ۱۰ دقیقه بوده و برای مشخص شدن رقم دقیق باید تا پایان عملیات بازگشت حجاج صبر کرد.

وی ادامه داد: البته حجاج گاها با تاخیرات بیش از این ارقام در فرودگاه مدینه منوره مواجه بوده‌اند که به دلیل ناهماهنگی عربستان در انتقال حجاج از هتل به فرودگاه بوده و ارتباطی با پروازهای «هما» نداشته است. همچنین در اواسط عملیات بازگشت فرودگاه مدینه به دلایل امنیتی از سوی دولت عربستان بسته شد که این هم ارتباطی به «هما» نداشت.

مدیرعامل ایران‌ایر در ادامه درباره عملیات رفت زائران به بیت‌الله حرام گفت: این عملیات در بازه ۱۷ تیر تا ۱۵ مرداد ظرف ۳۰ روز انجام شد و در آن ۸۸ هزار و ۵۶۱ نفر زائر با ۳۶۰ پرواز جابجا شدند.

وی ادامه داد: ۴۳ درصد پروازها به فرودگاه جده و ۵۷ درصد پروازها به فرودگاه مدینه منوره انجام شدند و میانگین تاخیرها در این مدت ۱۹ دقیقه بود که نسبت به سال گذشته ۷۴ درصد کاهش داشته است.

زنگنه با بیان اینکه در این عملیات ۹ فروند هواپیما فعال بودند، گفت: در عملیات اعزام زائران به بیت‌الله الحرام، ۲ هزار و ۱۴۷ ساعت پرواز انجام شد و ۱۹ ایستگاه فرودگاه حضرت امام خمینی(ره)، اهواز، اصفهان، ارومیه، بیرجند، بندرعباس، بوشهر، تبریز، رشت، زنجان، زاهدان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد در این عملیات فعال بودند که فرودگاه امام خمینی (ره) با ۹۴ پرواز رکوردار بیشترین پرواز بوده و فرودگاه رشت با ۲ پرواز کمترین پرواز را انجام داده است.

وی افزود: در این عملیات تعداد زائران نسبت به سال گذشته ۹۸ درصد، تعداد پروازها ۹۷ درصد و تعداد ایستگاه‌های عملیاتی ۷۰ درصد افزایش داشت.

 این مدیر ارشد صنعت هوانوردی کشور با اشاره به آمادگی کامل ایران‌ایر برای انجام عملیات بازگشت حجاج گفت: با برنامه ریزی که قبل از شروع عملیات در قسمتهای مختلف از جمله مهندسی و تعمیرات، عملیات، بازرگانی، خدمات فرودگاهی، کیترینگ و قسمت‌های دیگر انجام شد، آمادگی کامل برای مواجهه با مشکلات داشتیم.

وی با اشاره به تحریم‌ها علیه صنعت هوانوردی کشور افزود: با توجه به اینکه صنعت هوانوردی در همه جای دنیا یک صنعت وابسته است،«هما» هم به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه با مشکلاتی از جمله تامین قطعات هواپیما مواجه بوده و هست. اما در این عملیات با انجام اقداماتی نظیر تعمیر بال هواپیمای حادثه دیده در ساری در کمتر از ۶ ساعت، تعویض موتور ایرباس در کمتر از ۱۷ ساعت، تعویض قطعه و تعمیر موتور هواپیمای ایرباس در ایستگاه تبریز و رفع اشکالات پروازی سامانه‌های آویونیکی هواپیمای ایرباس، عملیات اعزام و بازگشت حجاج بدون هیچ اشکالی انجام شد.

زنگنه ادامه داد: حج امسال متفاوت از سالهای قبل بود و «هما» امسال با استفاده از تجربه سال‌های قبل توانست تمامی حجاج بیت الله الحرام را به سرزمین وحی اعزام کرده و به کشور بازگرداند. این در حالی است که در سال‌های گذشته اعزام و بازگشت ۵۰ درصد حجاج بر عهده هواپیمایی سعودی بود.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» در پایان با بیان اینکه اینکار با همکاری ارگان‌های مختلف در صنعت هوانوردی انجام شد، گفت: جا دارد از مسئولان سازمان حج و زیارت، هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، سپاه حفاظت هواپیمایی، پلیس فرودگاه‌ها، پلیس گذرنامه، شرکت‌های هواپیمایی داخلی و تمامی عزیزان دست‌اندرکار که با «هما» همکاری کردند، قدردانی کنم.

گفتنی است بنا بر اعلام روابط عمومی ایران‌ایر، امروز از فرودگاه جده به اصفهان ۶ پرواز؛ جده به تبریز ۴ پرواز و جده به فرودگاه امام خمینی (ره) ۲ پرواز انجام خواهد شد. روز ۱۷ شهریور نیز از فرودگاه مدینه به ۳ ایستگاه پروازی مشهد، تبریز و فرودگاه امام خمینی (ره) انتقال حجاج ادامه دارد. نهایتا یک پرواز از مدینه به فرودگاه مشهد، ۲ پرواز به فرودگاه تبریز و ۴ پرواز به فرودگاه امام خمینی (ره) طی روز آینده تا بامداد روز دوشنبه عملیات بازگشت حجاج امسال را پایان می‌دهند.