شناسهٔ خبر: 72699 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی مازندران:

تمامی شهرها باید تهیه طرح جامع سیلاب شهری را در دستور کار قرار دهند

نظري مدیر کل راه و شهرسازی مازندران در سمینار آموزشی ،تخصصی اصول برنامه ریزی در بحران و سوانح با حفظ اصول پدافند غیرعامل و درس آموخته هایی از سیلاب های اخیر عنوان كرد : تمامی شهرهای استان باید نسبت به تهیه طرح جامع سیلاب شهری همانند طرح جامع حمل و نقل اقدام نمایند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان مازندران ، سید محمد نظری با بیان اینکه ما درسهای زیادی از سیل اخیر گرفته ایم خاطر نشان ساخت : برداشت بی رویه در بستر رودخانه ها و تجاوز به حریم رودخانه موجب شده است که پایه  پلها و ابنیه فنی در معرض خطر قرار گرفته و با کوچکترین بارش خطرات جدی استان را تهدید نماید .

وی با بیان اینکه ما موظف هستیم در کمترین زمان ممکن به مردمانی خدمت نمائیم که شایسته بهترین ها هستند. اظهار داشت : ما باید با بهره گیری از تجربه های گذشته و اصول تخصصی و دانش اساتید و صاحب نظران از  اشتباهات گذشته  درس گرفته و راهی برای برون رفت از مسائل ، مشکلات پیدا نمائیم .

مدیر کل راه و شهرسازی استان و رئیس کارگروه راه و شهرسازی و پدافند غیرعامل در بخشی دیگر از سخنان خود افزود : ما اگر براساس قانون اصلاح ایمنی راهها ۵۰۰ متر بالادست پل ها و یک کیلومتر پایین دست پلها هرگونه برداشتی از بستر رودخانه انجام نشد ما الان شاهد خسارت های جبران ناپذیر سیل در استان نبودیم . 

وي خاطر نشان ساخت : استان مازندران دارای شرایط خاصی است و ما باید استان را هم در توزیع و تخصیص اعتبارات و هم در اجرای پروژه ها ویژه ببینیم .

نظری تصریح نمود :   فشارجمعیت و فقدان زمین های کشاورزی باعث حرکت جمعیت انسانی به سوی دشت های سیلابی گردید که این عامل باعث تشدید سیلاب ها و اثرات مخرب آنها شده است .

وی یادآور شد : امروزه باتوجه به اثرات مخرب سیلاب ها در جوامع بشری روشهای ساختاری حفاظت در مقابل سیلاب مانند سیل بندها و دیگر روشهای مدیریت و کنترل سیلاب می توانندموثر باشند .

گفتنی است؛ سمینار آموزشی تخصصی اصول برنامه ریزی در بحران و سوانح با حفظ اصول پدافند غیرعامل و درس آموخته های از سیلاب اخیر در روز چهارشنبه ۲۷ شهریرور ماه با حضور مدرسین صاحب نامی از مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی و اساتید برجسته دانشگاه در سالن اداره کل هواشناسی استان برگزار شد.

همچنین در این سمینار پنل های تخصصی سیلاب در ساختمان ، سیلاب در شهرسازی ، تجربیات جهانی و راهکارها و کلیات سیلاب اخیر کشور توسط اساتید برجسته دانشگاه ارائه شد.