شناسهٔ خبر: 72778 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل هواشناسی یزد:

اندازه‌گیری و ثبت داده‌های هواشناسی در مدیریت ریسک و بحران پدیده‌های جوی ضروری است

رضا برهانی مدیرکل هواشناسی استان یزد رضا برهانی، اندازه‌گیری و ثبت داده‌های هواشناسی در مدیریت ریسک و بحران پدیده‌های مخرب جوی را ضروری دانست و از احداث دو ایستگاه هواشناسی خودکار تا پایان سال در استان یزد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا برهانی، مدیرکل هواشناسی استان یزد در دیدار شاکری‌ شمسی، مدیرکل بحران این استان ضمن تشریح وضعیت ایستگاه‌های هواشناسی و شرایط اقلیمی گفت: در خرد اقلیم‌های استان دامنه نوسان بارش سالیانه از کمتر از ۵۰ میلیمتر در مناطق کویری تا بالاتر از ۵۰۰ میلیمتر در نواحی کوهپایه ای استان را شاهد هستیم که با توجه به این امر گسترش و تجهیز شبکه ایستگاه‌های هواشناسی موجود به ادوات خودکار اجتناب ناپذیر است.

اندازه‌گیری و ثبت داده‌های هواشناسی نقش موثری در توسعه پایدار استان دارد

وی افزود: اندازه‌گیری و ثبت داده‌های هواشناسی علاوه بر نقش موثری که در توسعه پایدار استان دارد، در مدیریت ریسک و مدیریت بحران پدیده های مخرب جوی مهم و ضروری است.

برهانی از تعامل سازنده مدیریت بحران استان با هواشناسی قدردانی کرد و اجرای سامانه پایش سرمازدگی و اطلاع‌رسانی به موقع به کشاورزان استان را از نمونه‌های موفق این تعامل دانست.

تا پایان سال دو ایستگاه خودکار هواشناسی در استان نصب می‌شود

وی در ادامه از احداث و راه‌اندازی دو ایستگاه خودکار هواشناسی در هفته دولت خبر داد و اعلام کرد تا پایان سال دو ایستگاه دیگر نیز در استان احداث و یا به سیستم خودکار هواشناسی مجهز می‌شوند.

مدیرکل هواشناسی استان یزد ابراز امیدواری کرد، با تجهیز مرکز مانیتورینگ پیش‌بینی استان در سال جاری شاهد ارتقای کیفیت پیش‌بینی و ارائه خدمات هواشناسی به مردم استان باشیم.

شاکری شمسی، مدیرکل مدیریت بحران استان یزد نیز در بخشی از این دیدار ضمن قدردانی از اطلاع‌رسانی به‌موقع و دقیق اداره کل هواشناسی یزد و همکاری موثر در مدیریت بحران رخداد پدیده‌های جوی خصوصاً بارش در فروردین‌ماه سال جاری، آمادگی خود را جهت حمایت از برنامه‌های توسعه هواشناسی استان به‌عنوان یکی از دستگاه‌های مهم و عضو کمیته مدیریت بحران اعلام کرد.