شناسهٔ خبر: 72866 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری:

تاکنون ۶۰۶ مجوز پرواز اربعین صادر شده است/ نرخ اربعین برای پروازهای عراق تنها در بازه ۲۰ تا ۳۰ مهرماه معتبر است

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه تاکنون ۶۰۶ مجوز پرواز اربعین صادر شده است، گفت: نرخ اربعین برای پروازهای عراق تنها در بازه ۲۰ تا ۳۰ مهرماه معتبر است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با حضور در برنامه روی خط خبر، با اشاره به صدور مجوز پروازهای اربعین گفت: سازمان هواپیمایی کشور حدود دو هفته پیش درخواست شرکت ها برای اخذ مجوز را پذیرفته و این درخواست‌ها تاکنون نیز ادامه دارد. تاکنون حدود ۶۰۶ مجوز پرواز برای ۱۱ شرکت هواپیمایی در ایام اربعین صادر شده است.

وی ادامه داد: اکنون فروش بلیط اربعین نیز آغاز شده است. ممکن است شرکت های هواپیمایی دیرتر یا زودتر شروع به فروش بلیط کنند، اما چون قیمت بلیت مشخص شده، امکان گرانفروشی وجود ندارد و برای مقابله با هرگونه تخلف در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شده است.

جعفرزاده با بیان اینکه اگر واسطه‌ای قیمت بلیط هواپیما را در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ مهرماه بیرون از نرخ بلیت اعلام شده بفروشد، با او برخورد می‌شود، گفت: مکانیزم برخورد دیده شد. مراکز فروشی که مجوز دارند، اگر تخلف کنند با اخطار، تعلیق و لغو مجوز روبه‌رو خواهند شد. واسطه‌های بدون مجوز نیز به مراکز ذی‌ربط و قوه قضاییه معرفی می‌شوند.

جعفرزاده با اشاره به ثابت ماندن قیمت بلیط پرواز اربعین نسبت به سال گذشته افزود: بلیط اربعین حسینی، در واقع بلیط پرواز خارجی است و قیمت گذاری آن تابع عرضه و تقاضا  و مکانیزم بازار است. علی رقم این مساله، مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی در جلسه ای با حضور رییس سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم گرفتند که بلیت اربعین را با قیمت سال گذشته به فروش برسانند و قیمت افزایش نداشته باشد.

وی ادامه داد: بر این اساس قیمت بلیط دو طرفه تهران به بغداد و نجف دو میلیون و ۲۰۰ و قیمت یکطرفه یک میلیون و صد هزار تومان است. همچنین قمیت بلیط دو طرفه مشهد به بغداد و نجف دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت بلیط یک طرفه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است.  قرار بر این است که شرکت های هواپیمایی بر نحوه توزیع بلیط خود نظارت داشته باشند و در کنار این مساله، سازمان هواپیمایی کشوری نیز بر این روند نظارت دارد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه این قیمت تنها در بازه بیستم تا سی ام مهرماه اعتبار دارد، گفت: خارج از این بازه زمانی، قیمت گذاری پروازهای عراق تابع قیمت گذاری پروازهای خارجی است.

وی ادامه داد: سازمان هواپیمایی کشوری آمادگی دارد کماکان برای صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده اقدام کند. سازمان بر اساس ظرفیت شرکت و توان عملیاتی آن مجوز پرواز صادر می کند. پیش بینی می کنیم که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از طریق هوایی در این بازه زمانی عازم مراسم اربعین شوند.