شناسهٔ خبر: 73507 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان:

سیستان و بلوچستان در صدر بهترین دریافت‌کنندگان بارش در هفته‌های نخست پاییز / ۱۰ درصد از بارش‌های یک سال زراعی استان محقق شد

بارش باران و سیلاب اله‌بخش ریگی، گفت: آسمان سیستان‌و‌بلوچستان در نخستین روزهای فصل پاییز آنقدر بارید که  این استان در ۱۲ روز نخست مهرماه در صدر بهترین دریافت‌کنندگان بارش کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اله‌بخش ریگی، رئیس‌گروه تحقیقات هواشناسی استان سیستان‌و‌بلوچستان گفت: بررسی وضعیت بارندگی‌های ۱۲ روز نخست  پاییز جاری در کشور نشان می‌دهد که میزان ریزش‌های دریافتی سیستان و بلوچستان در بهترین شرایط نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد.

وی افزود: از ابتدای سال زراعی یعنی اول مهرماه تا کنون به صورت میانگین ۱۱ میلی متر باران در سیستان و بلوچستان باریده که به لحاظ ارتفاع بارش سومین استان کشور محسوب می شود اما این میزان بارندگی در مقایسه با شرایط نرمال بارش در هر کدام از استان ها، بهترین شرایط را دارد.

۱۰ درصد از بارش‌های یک سال زراعی استان دریافت شد

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه میانگین بارش های ۱۲ روز نخست مهرماه در استان صفر میلی‌متر است، ادامه داد: در این مدت حدود ۱۰ درصد از بارش‌های یک سال زراعی استان دریافت شده که این شرایط در این موقع از سال کم‌سابقه است.

ریگی در گفت‌وگو با روابط‌عمومی اداره‌کل هواشناسی سیستان‌و‌بلوچستان، افزود: پس از سیستان و بلوچستان، استان هرمزگان تا این موقع از سال حدود پنج درصد از بارش‌های سال زراعی خود را دریافت کرده است. استان‌های پرباران و ساحلی دریای خزر یعنی مازندران و گیلان نیز با دریافت حدود دو درصد از بارندگی‌های سالانه خود، در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

انتظار می‌رود بارش‌هادر روزهای آینده ادامه یابد

وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود بارش‌های سیستان‌و‌بلوچستان در روزهای آینده نیز ادامه یابد و میانگین بارش دریافتی استان بیشتر شود.