شناسهٔ خبر: 73770 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

بهره‌برداری بخشی از کریدور جنوب به شمال شرق کشور/آغاز عملیات اجرایی محور سنگان-تربت حیدریه

بازدید معاون وزیر راه‌وشهرسازی گفت: در راستای توسعه مناطق محروم کشور و گسترش شبکه راه‌های ارتباطی استان خراسان رضوی بخش دیگری از کریدور جنوب به شمال‌شرق کشور بهره برداری و عملیات اجرایی ۲۸ کیلومتر از محور سنگان- تربت حیدریه با حضور معاون وزیر صنعت آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور، خیراله خادمی صبح امروز در سفر به استان خراسان رضوی از آغاز عملیات اجرایی ۲۸ کیلومتر از محور سنگان- تربت‌حیدریه با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: این محور نقش مهمی در  انتقال سنگ آهن معادن سنگان به مرکز و بنادر جنوبی کشور  دارد و یکی از مهمترین محورهای اتصال شمال شرق کشور به مرز افغانستان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی  باند دوم محور سنگان- تربت حیدریه در دو قطعه اجرایی آغاز می‌شود که قطعه یک به طول ۱۶ کیلومتر با اعتبار هزار و ۱۴ میلیارد ریال و قطعه ۱۰ به طول ۱۲ کیلومتر با اعتبار ۵۶۸ میلیارد ریال اجرا خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در توضیح حجم عملیات اجرایی در قطعه یک این پروژه گفت: ۳۷۱ هزارمتر مکعب خاکبرداری، ۸۶۰ هزار متر مکعب خاکریزی، ۲۱ هزار متر مکعب بتن ریزی و بنایی، ۲۸۸ هزار متر مکعب اساس و زیراساس، ۱۰۷ هزار تن آسفالت در این قطعه انجام می‌شود.

خادمی افزود: ۷۰۵ هزار متر مکعب خاکبرداری، ۳۵۹ هزار مترمکعب خاکریزی، ۲۱ هزار متر مکعب بتن و بنایی، ۱۱۶ هزار متر مکعب اساس و زیر اساس و ۷۱ هزار تن آسفالت نیز بخش دیگری از عملیات اجرایی قطعه ۱۰ این پروژه به طول ۱۲ کیلومتر است.

بهره‌برداری بخش دیگری از کریدور سراسری جنوب به شمال شرق کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از افتتاح ۱۰ کیلومتر دیگر از بزرگراه مهنه- گناباد در این سفر خبر داد و گفت: در راستای تسهیل سفر زوار بارگاه حرم ثامن‌الحجج از نواحی جنوب و جنوب شرق کشور و ترانزیت بار به سمت آسیای میانه و افغانستان امروز بخش دیگری از بزرگراه مهنه- گناباد زیر عبور قرار گرفت.

خادمی با تاکید بر اهمیت این کریدور در توسعه ترانزیت کالا و مسافر گفت:‌ با توجه به اهمیت سواحل مکران و موقعیت بی نظیر بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور و کوتاه‌ترین مسیر ترانزیت کالا به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه و افغانستان، تکمیل هرچه سریعتر این کریدور یکی از اولویت‌های اساسی است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه بزرگراه مهنه- گناباد را بخشی از این کریدور معرفی کرد و گفت:‌ این محور ۶۷ کیلومتر است که تاکنون ۴۲ کیلومتر آن به صورت بزرگراه زیر عبور قرار گرفته و امروز شاهد بهره‌بردرای  ۱۰ کیلومتر دیگر از آن با صرف اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال هستیم.

وی پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی بخش‌های باقیمانده محور را ۸۲ درصد اعلام و عنوان کرد: به منظور اتمام عملیات اجرایی ۱۵ کیلومتر باقیمانده از این محور ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: بخش‌ اعظمی از محور بیرجند- مشهد در استان خراسان رضوی و خراسان شمالی در سال‌های گذشته به بزرگراه تبدیل شده است و بخش‌های کمی از این محور در نقاط حادثه‌خیز و گلوگاه‌های ترافیکی باقی مانده است که با تکمیل هرچه سریعتر ضمن افزایش طول پیوسته بزرگراه و افزایش ظرفیت سرعت، ایمنی نیز افزایش خواهد یافت.