شناسهٔ خبر: 73781 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی:

شمال کشور بارانی می‌شود/ دمای هوای سواحل خزر کاهش می‌یابد

باران فریبا گودرزی با اشاره به شمالی‌شدن جریانات بر روی سواحل دریای خزر ظرف امروز و فردا، گفت: در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد و در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با رادیو اینترنتی وزارت راه و شهرسازی آخرین وضعیت آب و هوای کشور را تشریح کرد و گفت: بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد، از بعدازظهر امروز و طی روز پنجشنبه با شمالی شدن جریانات بر روی سواحل دریای خزر، در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد و در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: از روز شنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی بر روی سواحل دریای خزرمجددا بارش باران، وزش باد و کاهش دما در این مناطق و نوار شرقی اردبیل رخ می‌دهد که بارش در گیلان و غرب مازندران از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود. همچنین طی سه روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در پاره‌ای مناطق فارس و هرمزگان و جنوب کرمان، برخی نواحی استان فارس رشد ابرهای همرفتی، رگبار و رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. 

کارشناس سازمان هواشناسی عنوان کرد: با عبور یک موج ضعیف از تراز میانی جو در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب شنبه در برخی مناطق جنوبی آذربایجان غربی،  آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه و همدان رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید موقت و برای زنجان و ارتفاعات قزوین، البرز و تهران بارش پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود. این شرایط طی روز یکشنبه نیز به شکل ضعیف‌تر ادامه خواهد داشت. 

شایان ذکر است طی روزهای پنجشنبه و جمعه با افزایش سرعت وزش باد در شرق کشور به ویژه منطقه زابل، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا و دید افقی در این منطقه رخ خواهد داد و طی روز پنجشنبه دریای خزر مواج پیش‌بینی می‌شود.