شناسهٔ خبر: 73783 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور:

تاکنون ۲۵ هزار زائر خارجی از مرز شلمچه به عراق رفته‌اند

مرز مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور گفت: تاکنون ۲۵ هزار زائر خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین از مرز شلمچه به عراق رفته‌اند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خوزستان، مهدی محمودی در جریان بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همانطور که در ستاد مرکزی اربعین تصمیم گیری شد تمام اتباع خارجی باید از مرز شلمچه عبور کنند و این کار به طور حتم با اخذ ویزا و یا دفترچه‌های تایید شده اداره اتباع وزارت کشور ممکن است، ضمن اینکه در سامانه سماح نیز به ثبت رسیده شود.

وی با تاکید بر اینکه اتباع خارجی در صورت مراجعه بدون ویزا و گذرنامه و مجوز خروج به مرز با مشکل مواجه می شوند و به هیچ وجه اجازه خروج به آنها داده نمی شود، افزود: تاکید ما آن است که در این روزهای پایانی که می خواهند سفرشان را آغاز کنند اطلاع رسانی شود تا بدون ویزا و گذرنامه به مرز مراجعه نکنند .

مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به  تمهیدات اندیشیده شده در استان خوزستان به ویژه در پایانه مرزی شلمچه از سوی مسئولان اعم از فرمانداری، مرزبانی و نیروی انتظامی و سایر دستگاه های متولی خدمات رسانی در زمینه اعزام اتباع خارجی تا این لحظه هیچ مشکلی وجود نداشته است و ۲۵ هزار اتباع خارجی از مرز شلمچه عبور کرده اند.

محمودی یادآور شد: پیش بینی می‌شود تا روزهای پایانی بیش از ۳۰۰ هزار نفر اتباع خارجی برای شرکت در پیاده روی اربعین به شلمچه بیایند.

وی با اشاره به احتمال افزایش ۲۰۰ درصدی زائران خارجی ورودی به مرز شلمچه گفت: با این حجمی از اتباع که به مرز مراجعه کرده‌اند و روزهایی که در پیش رو داریم به طور قطع بر تعداد زائران خارجی افزوده می‌شود، تاکیدما در داشتن مجوزها و ثبت در سامانه سماح، داشتن بیمه و هماهنگی در رابطه با رعایت قوانین کشور عراق است.

مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور افزود: به طور حتم توصیه می شود تا آنچه توسط مسئولان به آنها گفته می شود را به طور کامل رعایت کنند، پیش بینی ما بر این است که بر اساس افزایشی که نسبت به سال گذشته داشته ایم روند ورود زائران افزایش چشمگیری صورت بگیرد، سال گذشته  ۵۰ درصد افزایش حجم زائران خارجی خروج کرده از مرز را داشتیم که پیش بینی ما بر رشد ۲۰۰ درصدی است.

وی اظهار کرد: به طور شبانه روزی در دفتر نماینده اتباع خارجی واقع در مرز شلمچه هماهنگی ها و تمهیدات لازم برای عبور آسان و بدون درد سر اتباع خارجی اتخاذ می شود، پارسال در مجموع ۲۰۰ هزار زائر خارجی از مرز شلمچه به عراق رفتند امسال پیش بینی ما عبور ۳۰۰ هزار زائر است.

محمودی تصریح کرد: مواردی بود که بدون ویزا مراجعه کردند و مجبور شدند به کنسولگری مربوطه ارجاع داده شوند، تاکیدمان داشتن مجوزات کامل و لازم برای خروج از مرز است، بدون مجوز به هیچ وجه اجازه خروج داده نمی شود.

وی یادآور شد: امسال پیش بینی می شود از ۶ کشور ترکیه، آذربایجان، عراق، افغانستان پاکستان، روسیه و بنگلادش برای حضور در آئین اربعین حسینی به مرز شلمچه بیایند البته امکان افزایش کشورها نیز وجود دارد.