شناسهٔ خبر: 73904 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای:

عملکرد ناوگان عمومی جاده‌ای در اربعین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۴ برابر رشد دارد

مهران قربانی معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل عمومی جاده‌اي تمهیدات دور بازگشت سفرهای زمینی اربعین را تشریح کرد و گفت: آمارها حاكی است عملکرد ناوگان عمومی جاده‌ای کشور در ایام اربعین حسینی امسال از دهم مهرماه نسبت به سال گذشته ۲.۴ برابر رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای، مهران قربانی معاون حمل‌و‌نقل این سازمان اظهار داشت‌: بررسی روند بازگشت زائران نشان می دهد سفر های بازگشت ازروز گذشته آغاز شده است و بر اساس پیش بینی های انجام شده از روز دوشنبه این روند رشد قابل توجهی پیدا می‌کند.

وی با بیان این که ۲۵ تا ۲۹ مهرماه، روز های اوج بازگشت زائران از كربلاي معلي خواهد بود، افزود : ناوگان عمومی حمل‌و‌نقل جاده‌ای از ۱۰ مهرماه زائران را به مرزهای خروجی جابه جا کرده اند که آمارها حاكي است عملکرد این ناوگان نسبت به سال گذشته ۲/۴ برابر رشد داشته است .

وی با بیان این‌که حجم بالای بازگشت زائران در روزهای اوج بیشتر از ظرفیت موجود شبکه حمل و نقلی است، افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هموطنانی که مرز مهران را برای بازگشت انتخاب می کنند به یکی از پایانه‌های سه شهر اندیمشک  ،همدان و کرمانشاه منتقل شده و سپس بر اساس مقاصد شهر های مورد نظر از طریق ناوگان جاده‌ای یا ریلی جا به جا می شوند.

معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، سفر های اربعین را یکی از مدل‌های بی نظیر سفر ها در دنیا توصيف كرد و افزود: این نوع سفر ها برنامه ریزی خاصی می طلبد که از نظر علمی به عنوان "برنامه ریزی حمل‌و‌نقل با عدم قطعیت " مطرح شده و تابعی از رفتارهای سفر مردم است.

وی خاطر نشان کرد: برای همه استان ها کارشناس ناظر تعیین شده است که در پایانه ها مستقر شده و به انتقاد‌ها و شکایات رسیدگی می‌کنند.

قربانی همچنین به اقدام ویژه در مرکز مدیریت راههای کشور اشاره کرد و افزود: عملکرد تمام ناوگان اتوبوسی با سیستم هوشمند سپهتن رصد می‌شود و در مواقع ضروری که نیاز به جابه‌جایی ناوگان است، پیامک به راننده و شرکت حمل‌و‌نقل ارسال می‌شود تا از توان عملکردی ناوگان حداکثر استفاده به عمل آید.