شناسهٔ خبر: 74285 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

افزون بر ۱۸۰۰۰ برگ معاينه فني برای وسائط نقلیه عمومی سیستان و بلوچستان صادر شد

معاینه فنی رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان از صدور ۱۸ هزار و ۵۴۳ برگ معاینه فنی وسائط نقلیه عمومی در ۶ ماه نخست امسال در مراکز معاینه فنی تحت نظارت این اداره کل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان، یاسر محمدحسنی اظهار داشت: از مجموع ۲۳ هزار و ۱۷۱ مراجعه کننده وسائط نقلیه عمومی طی این مدت به مراکز معاینه فنی ۱۸ هزار و ۵۴۳ وسیله نقلیه موفق به اخذ برگ معاینه فنی شده، و تعداد چهار هزار و ۶۲۸ وسیله نقلیه باقی مانده  به دلیل نقص فنی بازگردانده شدند.

وی افزود: با هدف بالا بردن سطح ایمنی و كاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو ها در محورهای مواصلاتی و همچنین حفظ محیط ‌زیست، چهار مرکز معاینه فنی در شهرستان های زاهدان، زابل، خاش و چابهار تحت نظارت این اداره کل فعالیت داشته که بیشترین مراجعات ۶ ماه نخست امسال با هفت هزار و ۴۳۱ دستگاه وسیله نقلیه به شهرستان خاش اختصاص یافته است.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: بر اساس آیین نامه راهنمایی و رانندگی، رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه سبک  و سنگین كه فاقد برگ معاینه فنی معتبر باشد، ممنوع است.

وی به مصوبات اخیر کمیسیون ایمنی راههای کشور در زمینه معاینه فنی ناوگان عمومی اشاره کرد وگفت: با توجه به مصوبات این کمیسیون فاز نخست طرح کنترل و نظارت بر نصب حفاظهای ایمنی وسایل نقلیه باربری بر روی کامیون های تولید سال ۱۳۹۰ به بعد از تاریخ یکم فرودین ماه سال آینده اجرا می گردد به طوری که برای کامیون های فاقد حفاظهای کامل استاندارد (جلو، عقب و جانبی) از تاریخ یاد شده گواهی معاینه فنی صادر نخواهد شد.

محمدحسنی در پایان گفت: بر این اساس مالکان کامیون های مشمول طرح فوق جهت کسب اطلاعات بیشتر باید به مراکز مجاز نصب حفاظ که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز آدرس های نصب شده در تابلوهای اطلاع رسانی مراکز معاینه فنی سنگین، پایانه ها و صنوف حمل و نقل کالا مراجعه نمایند.