شناسهٔ خبر: 74540 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داد

تکمیل زیرسازی ۸۰۰ کیلومتر راه روستایی طرح ابرار / پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۷۵ درصد یا منابع مالی می‌گیرند یا در همان وضعیت ختم قرارداد می‌شوند

رضا اکبری معاون راه‌های روستایی و فرعی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تکمیل زیرسازی ۸۰۰ کیلومتر راه‌‌ روستایی طرح ابرار خبر داد و گفت: این حجم از راه‌های روستایی هم اکنون در مرحله روسازی قرار دارند.

رضا اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از تکمیل زیرسازی ۸۰۰ کیلومتر راه‌‌ روستایی طرح ابرار (اقدام برای راه‌های اولویت دار روستایی) خبر داد و گفت: این حجم از راه‌های روستایی هم اکنون در مرحله روسازی قرار دارد و پیش‌بینی شده تا پایان سال مالی آماده بهره‌برداری شوند.

معاون راه‌های روستایی و فرعی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به ویژگی‌های این طرح گفت: ۲۰۰۰ کیلومتر پروژه‌ حاضر در طرح ملی «اقدام برای راه‌های اولویت دار روستایی» به دلیل احداث توسط شهرستا‌ن‌ها و استفاده از ماشین آلات راهداری، با همان اعتبار مصوب اجرا می‌شود و در صورت نیاز برای تامین سوخت و تعمیر ماشین‌آلات راهداری از اعتبارات ملی استفاده خواهد شد.  

اکبری در خصوص نحوه اجرای طرح ابرار خاطرنشان کرد: مقرر شده سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بخش زیرسازی را امانی انجام دهد، اما ممکن است برای تثبیت زیرسازی پیمانکار نیز در نظر گرفته شود یا به استان‌های دارای ظرفیت بالا محول شود و به طور قطع هزینه ساخت راه‌های روستایی بر اساس مطالعات انجام شده از ۵۰ درصد تا یک چهارم قیمت فعلی کاهش می‌یابد.

وی یادآور شد: فهرست‌ پروژه‌هایی که باید به صورت امانی انجام شود به استان‌ها ابلاغ شده و ۱۷۴ اکیپ با مجموع ۱۵۰۰ دستگاه ماشین آلات که ۱۰۰ دستگاه آن استیجاری است، برای شروع کار امانی مشخص شده است.

این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه «سیاست ما این است که راه‌های روستایی با کمترین هزینه در زودترین زمان به بهره‌برداری برسند» تصریح کرد: پس نمی‌توان از روش ساخت قبلی استفاده کرد و تاجای ممکن مشخصات فنی باید اصلاح می‌شد و به همین خاطر استفاده از آسفالت گرم به غیر از نواحی سردسیر ممنوع شد. همچنین لایه اساس حذف و مقرر شد لایه زیر اساس با سیمان یا آهک تثبیت شود که مورد تایید آیین نامه‌های داخلی و بین‌المللی قرار دارد.

اکبری در ادامه با اشاره به تمهیدات و اقدامات انجام شده برای شروع فعالیت‌های حوزه ساخت راه‌های روستایی گفت: در اولین اقدام فهرست تمام پروژه‌های راه روستایی و اعتبارات ابلاغ شده شامل حدود ۲۰۰۰ پروژه به طول ۱۱۰۰۰ کیلومتر با اعتبار ابلاغی ۲۳۰۰ میلیارد تومان در سه سال گذشته از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل تحویل گرفته شد.

وی همچنین به بازبینی قرارداد‌های راه روستایی اشاره کرد و گفت: در این خصوص با ادارات کل استان‌ها جلسات متعددی برگزار و سامانه‌ای برای ثبت تمام قرارداد‌ها در آن معرفی شد که بر همین اساس از هر یک از ادارات کل، دو نفر برای آموزش نحوه کار با این سامانه فراخوانده شد. پس از ثبت تمام قرارداد‌های احداث راه‌های روستایی در این سامانه ۳ هزار قرارداد ثبت شد که احتمال می‌رود تا ۴هزار قرارداد نیز افزایش یابد.

سرپرست معاونت راه‌های روستایی و فرعی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یادآور شد: بر اساس بررسی ‌های انجام شده بخشی از قرارداد‌ها باز و بلاتکلیف، برخی نیمه کاره اما دارای قرارداد و برخی دیگر نیز در دست انعقاد قرارداد است.

اکبری مجموع مطالبات ساخت راه‌های روستایی را ۴۰۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان بدهی مشخص و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان صورت وضعیت ارائه نشده وجود دارد. به همین خاطر ابلاغ اعتبار جدید برای ساخت راه‌های روستایی از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای را متوقف کرده‌ایم.

سرپرست معاونت راه‌های روستایی و فرعی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: در اقدام دوم بر اساس مصوبه شورای عالی اداری به منظور تعیین تکلیف قرارداد‌ها، دستورالعملی تعریف و ابلاغ شد که مورد تایید وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طبق این دستور‌العمل پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۵ درصد با هدف تکمیل نهایی در سال جاری تخصیص اعتبار می‌شوند. همچنین پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۷۵ درصد دو حالت دارد یا به آن‌ها برای دستابی به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد و خاتمه دادن به قرارداد منابع مالی تخصیص می‌یابد و یا درصورتی که امکان دستیابی به پیشرفت مورد نظر وجود نداشته باشد در همان وضعیت قرارداد خاتمه می‌یابد.