شناسهٔ خبر: 74647 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی:

نهادهای امدادرسان از راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری اجتناب کنند/ شهرداری‌ متولی اصلی است

سیدمحمد پژمان سیدمحمد پژمان در بازدید از دفاتر تسهیل‌گری شهر مشهد گفت: طبق مذاکرات و توافق‌های صورت‌گرفته قرار بر این شد که دیگر دستگاه‌های اجرایی جز شهرداری‌ها، نسبت به راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری اقدام نکنند و هرگونه کمک و حمایت و منابع مادی و معنوی به دفاتر تسهیل‌گری و شهرداری که متولی آن است تفیض شود.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدمحمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، روز پنجشنبه، نهم آبان‌ماه در حاشیه بازدید از دفاتر تسهیل‌گری شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد باانگیزه بالا نسبت به تشکیل و راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری در محدوده‌های هدف بازآفرینی اقدام کرده است و این دفاتر پس از راه‌اندازی اقدام به برقراری ارتباط با مردم و جلب مشارکت کرده‌اند.

طبق مذاکرات و توافق‌های صورت‌گرفته قرار بر این شده است که دیگر دستگاه‌های اجرایی جز شهرداری‌ها، نسبت به راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری اقدام نکنند وی با تاکید بر حمایت از اقدامات و فعالیت‌های دفاتر توسعه محله و مجموعه شهرداری در حوزه بازآفرینی افزود: طبق مذاکرات و توافق‌های صورت‌گرفته قرار بر این شده است که دیگر دستگاه‌های اجرایی جز شهرداری‌ها، نسبت به راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری اقدام نکنند و هرگونه کمک و حمایت و منابع مادی و معنوی به دفاتر تسهیل‌گری و شهرداری، که متولی آن است تفیض شود و شهرداری‌ها به صورت یکپارچه دریچه واحد ارتباط با مردم باشند.

پژمان ادامه داد: تمام دستگاه‌هایی که در بحث بازآفرینی می‌خواهند، فعالیت و کمکی در محدوده‌های هدف بازآفرینی جهت افزایش رفاه مردم و کاهش آلام موجود صورت دهند باید از مسیر شهرداری‌ها اقدام کنند و موازی‌کاری در این حوزه صورت نگیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: مدیران شهرداری نیز جهت نوسازی بافت‌های هدف که موجب جبران کاستی‌های زیرساختی، برطرف شدن کمبود خدمات روبنایی و نوسازی واحدهای مسکونی می‌شود، کمک کنند تا با مجموعه تسهیلات و مشوق‌هایی که در اختیار داریم از مسیر دولت و با کمک خود شهرداری و همت و مشارکت مردم فرایند بازآفرینی تسهیل شود.

پژمان با اشاره به تامین اعتبارات حمایتی در فرآیند نوسازی محدوده‌های هدف بازآفرینی گفت: اعتبارات حمایتی شرکت ملی بازآفرینی عمدتا ارائه تسهیلات بانکی است، اعتباراتی هم به عنوان تهیه و تامین زیر ساخت‌ها و روبناها در قالب تعداد زیادی پروژه در سراسر کشور در دست اجرا وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود از تلاش‌های مسوولان شهری مشهد برای تشکیل سازمان بازآفرینی و دفاتر تسهیل‌گری قدردانی کرد و گفت:  ساماندهی بافت‌های ناکارآمد نیازمند همراهی و همکاری بیشتر است و علاقه‌مندیم مشهد با توجه به سابقه‌ای که در این حوزه دارد پیشتاز باشد.