شناسهٔ خبر: 74701 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

از ابتدای مهر ماه امسال صورت پذیرفت؛

پهلوگیری ۶ کشتی حامل ۳۴۰ هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه ۲۵۰۰ تن کالا از بندر چابهار

تخلیه و بارگیری در چابهار معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: ۳۴۰ هزار تن کالای اساسی از اول مهرماه امسال در بندر چابهار وارد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین شهدادی درباره عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار، افزود: از ابتدای مهرماه امسال ۶ کشتی حامل کالای اساسی شامل جو و ذرت دامی، شکر خام و برنج در مجموع با ظرفیت ۳۴۰ هزار تن در بندر چابهار پهلو گرفته و تاکنون ۲۱۰ هزار تن آن تخلیه شده و فرایند تخلیه کشتی ذرت نیز در حال انجام است. 

وی با اشاره به بارگیری و خروج ۷۰ درصد کالاهای تخلیه شده از بندر در یک ماه گذشته ادامه داد: روند خروج کالا به صورت میانگین روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن از بندر چابهار در جریان است، چراکه اولویت اصلی این اداره کل جلوگیری از رسوب کالا در بنادر به منظور استفاده مطلوب از ظرفیت‌های بندری و تسریع جریان کالاهای وارداتی است.

به گفته معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، فاکتورهای تاثیرگذار در جریان رسوب و افزایش ماندگاری کالا در بنادر کشور، تغییر سریع قوانین، تعدد و کثرت مراجع صدور بخشنامه ها و گاهی تفاسیر متفاوت از بخشنامه ها به صورت ناخواسته است. 

شهدادی با اشاره به ماده ۲۴ قانون امور گمرکی مصوب مجلس شورای اسلامی و مواد ۵۰ و ۵۴ آیین نامه اجرایی قانون مذکور اظهار کرد: کلیه کالاهای تخلیه شده در بنادر تحت رویه گمرکی خارج و در صورت اتمام مدت مجاز توقف و متروکه شدن کالا، موضوع به صورت هفتگی به گمرک اعلام می شود. 

وی با اشاره به ظرفیت‌های بندر چابهار از قبیل تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری و زیرساخت‌های مناسب بندری افزود: تخلیه و حمل یکسره کالا از عوامل مهم افزایش ضریب بهره وری بنادر محسوب می شود که تسهیل و تسریع فرآیند های قانونی خروج کالا، تشویق و تامین ناوگان حمل زمینی جهت انتقال کالا از بندر چابهار از شرایط تحقق این امر است.