شناسهٔ خبر: 74720 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح توسعه و عمران شهر زاهدان را ابلاغ كرد

اكبري مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: طرح توسعه و عمران شهر زاهدان تا افق ۱۴۱۰ از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ شد.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره كل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، عطاء اله اکبری اظهار داشت: بر اساس طرح توسعه و عمران شهر زاهدان، وسعت این شهر از ۸/ ۷۳۷۱ هکتار به ۷۴۹۱/۷ هکتار در سال ۱۴۱۰ افزایش یافت و جمعیت در قالب این برنامه تا سال ۱۴۱۰ برای شهر زاهدان با توجه به محدودیت منابع آبی و لزوم تأمین آن  ۷۸۵ هزار و ۱۰۰ نفر پیش‌بینی شد.

وی افزود: در قالب این طرح شهر زاهدان به جهت نحوه استفاده از تراکم ساختمانی،  به صورت پهنه و ریز پهنه در قالب محلات و نواحی مختلف تقسیم بندی گردیده است که بر این اساس برخی از نواحی شهر زاهدان که از الگوی پلاک های بزرگ مقیاس و متناسب بهره مندند نیز از امتیاز تراکم بالا برخوردار خواهند شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بیان داشت: سیاستی که در قالب این برنامه در حوزه ساخت و ساز برای شهر زاهدان تعریف شده است جلوگیری از ریز دانگی و تفکیک قطعات به پائین تر از حد نصاب می باشد و در این رابطه نیز مشوق هایی برای پلاک هایی که از تفکیک عرصه خودداری می کنند در نظر گرفته شده است بر این اساس از افزایش تراکم در مرکز شهر زاهدان جلوگیری و تراکم عموماً به پهنه جنوبی شهر منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: حریم شهر زاهدان نیز از ۱۳۰۶۸/۱ هکتار به ۲۴۰۹۰/۸ هکتار به جهت حفظ و صیانت از اراضی شهر زاهدان افزایش یافته است.

اکبری خاطر نشان کرد: یکی از دستاوردهای این طرح تأمین زمین لازم برای طرح اقدام ملی است.