شناسهٔ خبر: 75300 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بازخوانی ارزش‌های بومی معماری در همایش «میراث معماری کرانه‌های ساحلی جنوب»

تغییر چهره در شهرهای ساحلی

توسعه چابهار رییس پ‍ژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه همایش میراث معماری کرانه‌های ساحلی جنوب و شهرهای فردا، با همکاری شورای‌عالی مناطق آزاد در کیش برگزار می‌شود، گفت: تلاش می‌کنیم تا مسابقه معماری برنامه‌ریزی شده این همایش در دوره‌های آتی به صورت بین‌المللی برگزار شود.

غزال راهب رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از برگزاری همایش و مسابقه میراث معماری کرانه‌های ساحلی جنوب و شهرهای فردا به صورت ملی در سال‌جاری خبر داد و گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همایش میراث معماری کرانه های ساحلی جنوب ایران و شهرهای فردا را در سال‌جاری در جزیره کیش برگزار می‌کند.

رییس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: برگزارکننده همایش فوق، دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد است و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌عنوان دبیرخانه علمی در برگزاری همایش میراث معماری کرانه‌های ساحلی جنوب ایران و شهرهای فردا همکاری دارد.

راهب هدف از برگزاری این همایش را بازخوانی ارزش‌های بومی معماری کرانه‌های ساحلی خلیج‌فارس و دریای‌عمان عنوان کرد و ادامه داد: در این بازخوانی موضوعاتی از جمله اسکان جمعیت، زیست‌پذیری شهرها با توجه به ظرفیت‌های اکولوژیک ایران در پهنه جنوب مورد توجه قرار می‌گیرد. ضمن آنکه تاکید این همایش بر پیوند معماری و شهرسازی با زمینه‌های فرهنگی- اجتماعی، محیط‌‌زیست و اهمیت میراث ناملموس در منطقه جنوب کشور است.

وی یادآور شد: این همایش قرار است اوایل بهمن در جزیره کیش برگزار شود و در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی برای دریافت مقالات و بقیه محورهای مرتبط با همایش هستیم.

راهب همچنین بخش دیگری از موضوعاتی را که برگزارکنندگان همایش فوق در دست پیگیری دارند و در حال بنیانگذاری آن هستند، برگزاری همایش دوره‌های آتی به صورت بین‌المللی عنوان کرد و توضیح داد: در تلاش هستیم تا مسابقه معماری برنامه‌ریزی شده در این همایش در دوره‌های آتی به صورت بین‌المللی برگزار شود.

وی ادامه داد: در مسابقه معماری و طراحی شهری، بهترین آثار معماری و طراحی شهری که توانسته باشند ارزش‌های بومی را حفظ کنند و نگاه به آینده داشته باشند را جمع‌آوری می‌کنیم و از بین آنها طرح های برتر انتخاب می‌شوند.