شناسهٔ خبر: 75703 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد

حذف سوالات اشکال‌دار از کارنامه شرکت‌کنندگان و ثبت امتیاز/ داشتن سه سال سابقه برای شرکت در آزمون

مهندسی ساختمان معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ضمن تاکید بر اینکه برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی، حفاظت از سرمایه‌های ملی، منافع بهره‌برداران نهايي و صاحبان كار و عموم مردم است به تشریح نحوه رسیدگی به اعتراضات متقاضیان این آزمون پرداخت.

رضا شیخ‌انصاری، معاون دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص نحوه برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی كه هر ساله برگزار مي‌شود و همچنين نحوه ارائه اعتراض به آزمون‌ها به ارائه توضيحاتی پرداخت.

به گفته شيخ انصاری يكی از مهمترين نكات قابل توجه در آزمون‌های ورود به حرفه، علت و هدف از برگزاری اين آزمون‌هاست كه آن را از ساير آزمون‌های سراسری، متمايز کرده است. هدف از برگزاری اين آزمون‌ها تعيين و احراز صلاحيت حرفه‌ای آن‌دسته از اشخاصی است كه با وجود داشتن سوابق حرفه‌ای مؤثر، می‌خواهند با مسئوليت خود به ارائه خدمات مهندسی بپردازند.

معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: در واقع دارندگان پروانه اشتغال به‌كار، رأسا مسئوليت ايمنی ساختمان‌ها، حفاظت از سرمايه‌های ملی و منافع بهره‌برداران نهايی و صاحبان كار و عموم مردم را عهده‌دار می‌شوند و به‌همين دلیل اين آزمون‌ها بسيار جدّي بوده و از همين روی قانون‌گذار يكی از شرايط اصلی برای صدور پروانه اشتغال و احراز صلاحيت را داشتن سه سال سابقه كار حرفه‌ای وضع کرده است.

شیخ‌انصاری تصریح کرد: متقاضيان دريافت پروانه اشتغال بايد ضمن آشنايی با مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی و معماری، بر پايه اندوخته‌های دوران تحصيل، از اطلاعات مهندسی موثر و قابل قبول حرفه‌ای و اجرائی نيز برخوردار بوده و با داشتن توان لازم در قضاوت مهندسی در اين آزمون‌ها شركت کنند و صلاحيت خود را به اثبات برسانند.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی با همكاري مجری آزمون‌ها، در راستای اجرای مقررات موجود و به منظور طراحی سوالات و برگزاری آزمون مربوطه، برای حفظ حقوق داوطلبان و اطمینان از عاری بودن آزمون از هرگونه اشتباه و ایراد از طریق تشکیل کمیته‌های فنی و تخصصی در تمام رشته‌های علمی موضوع مربوطه، متشکل از اساتید برجسته و مجرب حرفه‌ای و دانشگاهی، نسبت به تهیه سوالات علمی به‌صورت یکسان و متحدالشکل برای سراسر کشور اقدام کرده و سوالات آزمون با دقت فراوان پس از بررسی و تائید کمیته‌های فنی تخصصی انتخاب می شوند و استانداردهای لازم با دقت در این آزمون لحاظ می‌شود.

معاون مدير كل مقررات ملي ساختمان ضمن تاكيد براين مطلب كه اعتراض، بخشی از فرايند آزمون و در مراحل ثبت‌نام هم تعريف شده است، توضیح داد: در حال حاضر، عمده‌ اعتراضات منعكس شده در قالب انتقاد به درجه سختی سوال‌ها و با پرداختن به استاندارد نبودن آنها مطرح شده است.

 وی تاکید کرد: در آزمون‌های اين دوره، رویکرد سوالات در مجموع کماکان نظیر سنوات گذشته بوده و تغییرات زیادی از نظر ساختاری ندارد و به گونه‌ای نيست که در مهلت مقرر، امکان پاسخگویی وجود نداشته باشد. درعین حال، آزمون‌ها، اساساً جدی بوده و علاوه بر پرسش‌های ساده متضمن سوالات متوسط به بالا هم هست.

شیخ‌انصاری در مورد نحوه رسیدگی به اعتراضاتی که دریافت شده، اعلام کرد: كليه اين مراحل در مقاطع زمانی مختلف و از طريق دستورالعمل‌های مربوط به ثبت‌نام و راهنمای شركت در جلسه آزمون، به اطلاع كليه متقاضيان اخذ پروانه رسيده و آنها نیز با علم و اطلاع دقيق از فرايند برگزاری آزمون و نحوه رسيدگی به درخواست‌های بازنگری يا به بيان ديگر اعتراضات، نسبت به ثبت‌نام اقدام می‌کنند.

حذف سوالات اشکال دار از کارنامه شرکت‌کنندگان و ثبت امتیاز

معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به رسیدگی به شکایات مطرح شده درباره سوالات آزمون ها گفت: تاكنون بر اساس رسيدگي‌های انجام‌شده در كميته‌های مربوطه، در هرکدام از آزمون‌های مربوط به رشته عمران در صلاحيت‌های نظارت و محاسبات، رشته تاسيسات مكانيكی صلاحيت‌های طراحی و نظارت، رشته نقشه‌برداری و رشته معماری صلاحيت نظارت بصورت جداگانه یک سوال دارای اشکال تشخیص داده و حذف شده است.

وی افزود: چنانچه سوالی حذف شود، برخلاف سایر آزمون‌های مشابه، جهت مساعدت با داوطلبان نمره آن با تاثیر مثبت در کارنامه داوطلبان اعمال می‌شود و از این جهت حقی از کسی ضایع نخواهد شد و در موعد مقرر كارنامه داوطلبان نيز منتشر خواهد شد. ضمن آنكه برای اطمینان بیشتر از رعایت حقوق داوطلبان علاوه بر کمیته‌های تخصصی داخلی، موارد مجدداً در كميته‌هاي تجديدنظر مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهند گرفت که این مرحله از رسیدگی نيز در دست انجام است و تصمیمات اتخاذ شده در این کمیته‌ها پس از تائید دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اجرایی می‌شود.

 گفتني است در آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان حد نصاب قبولی برای کلیه رشته‌ها، به رغم "کتاب باز بودن"، حداقل حدنصاب قبولی در تمام آزمون‌های رایج کشور، یعنی ۵۰ درصد تعیین می‌شود. آن‌هم در آزمونی که به جهت حساسیت در بین آزمون‌های کل کشور یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین آزمون‌ها به شمار می رود. به بيان ديگر در هر آزمون براي پاسخ دادن به ۳۰ سوال به طور صحيح، تعداد ۶۰ سوال در اختيار شركت كنندگان قرار میگيرد كه با تشخيص خود ۳۰ سوال را انتخاب نموده و پاسخ صحيح دهند. ضمن آنکه براساس ضوابط آزمون و در جهت ارفاق به داوطلبان، نمرات شركت‌كنندگان به سمت بالا گرد می‌شود.