شناسهٔ خبر: 75715 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بانک‌مرکزی افزایش معاملات در آبان‌ را تایید کرد

واحدهای نوساز رکوردار معاملات بازار مسکن پایتخت/رشد ۱۹.۵ درصدی تعداد معاملات در شهر تهران

شهر تهران بانک‌مرکزی در تازه‌ترین آمار خود، تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران را در آبان امسال منتشر کرد. آمارها حاکی از افزایش دوباره اجاره بها نسبت به ماه قبل را دارد و در عین حال علاوه بر کاهش قیمت هر مترمربع آپارتمان از رشد ۱۹.۵ درصدی تعداد معاملات در تهران، خبر می‌دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بانک‌مرکزی در تازه‌ترین گزارشی که ارایه کرده است گزارش تحولات بازار مسکن در آبان ۹۸ شهر تهران را تشریح کرد.

گزارش تحولات بازار مسکن بر اساس آمارهای بانک مرکزی حاکی است که در آبان امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد کاهش یافته است.

همچنین در آبان امسال متوسط قیمت خرید‌و‌فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بررسی توزیع واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان امسال حاکی از آن است که از مجموع ۴۰۶۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند که سهم مذکور در مقایسه با آبان سال قبل حدود ۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای ۶ تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده است.

توزیع معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان امسال نیز حاکی است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۷.۲ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قرادادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۸.۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۴.۷ درصد از کل معاملات انجام شده در شهر تهران در آبان امسال مربوط به ۱۰ منطقه شهر به ترتیب فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ‌۱ و ۱۱ بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۵.۳ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند.

گزارش تحولات بازار مسکن همچنین می‌افزاید: در هشت ماه اول سال ۹۸ نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی نسبت به ماه قبل کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد. در هشت ماه امسال نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۳۹.۹ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۵۶.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. ضمن آنکه در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۱.۴ و ۳۱.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.