شناسهٔ خبر: 76630 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر:

اعلام توافقات حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری ایران و عمان/ کاهش تعرفه‌ها دریایی، بندری و گمرکی برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور/ جاسک-مسقط و چابهار-مسقط؛ در انتظار ایجاد خط کشتیرانی منظم باری-مسافری

محمد سعید اصل سعیدی‌پور مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بر اساس موافقتنامه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری میان ایران و عمان، شاهد توسعه تجارت دریایی بین دو کشور خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی اصل سعیدی پور در خصوص موافقتنامه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری میان ایران و عمان که به امضای محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و علی بن مسعود السیندی؛ وزیر بازرگانی عمان رسید، اظهار کرد: پس از انجام مذاکرات اولیه و طی جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان دو کشور در جریان برگزاری نشست ها و اجلاس مشترک در ایران و عمان، طرفین به موافقت‌های همکاری بسیار خوبی دست یافتند. 

وی ادامه داد: این موافقتنامه پس از طی مراحل استصوابی لازم در دو کشور و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون ابلاغ می شود.

محورهای اصلی توافقنامه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری ایران و عمان

مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به موضوعات اصلی توافقنامه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری میان ایران و عمان، بیان کرد: توسعه همکاری های دریایی بین دو کشور، ارتقای همکاری شرکت های کشتیرانی در زمینه حمل کالا بین ایران و عمان و کشورهای ثالث، تسهیل ورود و خروج کشتی های باری و مسافری در بنادر طرفین قرارداد و بنادر کشورهای ثالث و نیز توافق همکاری های فنی اعم از عملیات امداد و نجات دریایی، محافظت از محیط زیست دریایی، آموزش های مرتبط با دریانوردی، امنیت دریانوردی و تبادل اطلاعات و تجارب از محورهای اصلی توافقنامه مذکور است.

اعلام تسهیلات در نظر گرفته شده برای افزایش تجارت دریایی ایران و عمان

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، سعیدی پور با بیان اینکه یکی از اهداف استراتژیک کشور استفاده از ظرفیت های ترانزیتی و تبدیل شدن به دالان ترانزیت در منطقه است، گفت: یکی از اهداف ما این است که بتوانیم کالاهای کشورهای حوزه CIS را از مسیر خود عبور دهیم، علاوه بر این قصد داریم بتوانیم محلی برای تولید و صادرات کالا باشیم و در این راستا عمانی ها از واردات محصولات دامی و کشاورزی نظیر میوه، گوشت، زعفران، پسته و...استقبال کرده اند و علاقمند هستند واردات از ایران را جایگزین واردات از لبنان و سوریه کنند.

وی افزود: بنابراین یکی از مسیرهای مناسب برای تبادل کالا بین ایران و عمان دریا است و تصمیم گرفته ایم با تسهیل شرایط از جمله رویه و تعرفه های گمرکی، رویه های اسنادی و کاهش بوروکراسی اداری، تعرفه های خدمات دریایی و بندری و مسائل مربوط به حوزه استاندارد وضعیت مطلوب تری را برای افزایش میزان تبادلات تجاری دریایی و بندری ایران و عمان رقم بزنیم.

افزایش تبادلات تجاری ایران و عمان در دستور کار

 مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی افزود: عمان از جمله کشورهایی است که همواره مدافع حقوق ایران بوده و به عنوان یک میانجیگر عمل کرده و قرابت فرهنگی دیرینه ای بین دو کشور وجود دارد، بنابراین افزایش ارتباط تجاری بین دو کشور از جمله اهدافی است که باید در مسیر آن گام برداشت.

  به گفته وی با حضور هیئت عمانی همچنین موافقتنامه شناسایی گواهینامه های دریانوردی به امضای وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و نیز وزیر بازرگانی عمان رسید که پس از سال ها به عنوان یک برگه برنده به شمار می آید.

مزیت های سفر دریایی نسبت به جابجایی با هواپیما؛ کاهش ۳ تا ۴ برابری هزینه و افزایش محدودیت وزن بار

مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به ورود و خروج کشتی های باری و مسافری در بنادر طرفین قرارداد اشاره و اظهار کرد: ایجاد خطوط کشتیرانی منظم بین ایران و عمان در حوزه کالا و مسافر بسته به حجم تقاضا و استقبال شرکت های کشتیرانی است.

سعیدی پور خاطرنشان کرد: قرابت معنادار فرهنگی بین ایران و عمان برقرار است و حتی برخی ساکنین در مسقط از استان های سیستان و بلوچستان و نیز هرمزگان هستند، بنابراین ایجاد خط کشتیرانی مسافری منظم بین ایران و عمان بسته به حجم تقاضای مسافری است و به طور حتم مقرون به صرفه بودن این مدل سفر نسبت به سفر هوایی موجب خواهد شد تا تعداد افراد بیشتری تمایل به انجام سفر دریایی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه از نظر هزینه ای انجام سفر دریایی بین چابهار-مسقط یا جاسک-مسقط نسبت به سفر هوایی بسیار به صرفه است، عنوان کرد: می توانیم در مورد این مسیر دریایی شاهد همان اتفاقی باشیم که در خصوص هرمزگان و دوبی یا شارجه رخ داده است و هر روز در این مسیر مسافران از طریق دریا سفر می کنند و هزینه پرداختی آن ها نسبت به سفر با هواپیما ۳ تا ۴ برابر کاهش پیدا کند و علاوه بر این از محدودیت ۳۰ کیلوگرمی بار نیز در سفر هوایی برخوردار نیستند و می توانند تا ۷۰ یا ۸۰ کیلوگرم بار را از طرق شناور جابجا کنند.

حمایت دوطرفه ایران و عمان از یکدیگر در حوزه بندری در دستور کار

مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه حمایت دو کشور ایران و عمان در حوزه بندری بر اساس این توافقنامه دو طرفه مدنظر قرار گرفته است، اظهار کرد: تصمیم گرفتیم فعالیت های بندری و دریایی را بین استان های هرمزگان و مسندان افزایش دهیم. سعیدی پور ادامه داد: زمانی که برای دو طرف طبق یک توافقنامه تکلیف ایجاد می شود، دیگر مسائل صرفا در قالب چارچوب قوانین بین المللی نخواهد بود و وظایف و مسئولیت ها سنگین تر می شود، بنابراین با توجه به وجود تجهیزات پیشرفته در بنادر ایران، وجود شناورهای ناجی، ایستگاه های قدرتمند و نیروی انسانی متخصص خدمات خوبی به عمانی ها ارائه خواهد شد و به صورت متقابل با توجه به اینکه آن ها نیز بر اساس تکالیف بین المللی از امکانات مناسبی در حوزه بندری و دریایی برخوردار اند خدمات مناسبی ارائه خواهند کرد.